Δύσκολα ο ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη

Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη κόντρα στον μαχητικό Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη με 65-61. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου κατάφερε να επιβληθεί εκείνης του Βαγγέλη Αλεξανδρή. Καθοριστική ήταν η τρίτη περίοδος.

Οι δύο ομάδες ήταν ισορροπημένες στο ημίχρονο με την μεγαλύτερη διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο να είναι εκείνη στα 3.41” πριν το τέλος για το 13-10 του Πανιώνιου. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 18-18. Στο 7ο λεπτό του δεύτερου δεκαλέπτου ο Πανιώνιος με τον Κορόλεφ και τον Ξανθόπουλο ανέβασε την διαφορά στους 8, 26-18. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και έφερε το παιχνίδι στα ίσια στα 3.44′ πριν το τέλος του ημιχρόνου για το 29-29. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια τελικά με τον δικέφαλο να είναι μπροστά με 33-35.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έπαιξε εξαιρετική άμυνα και δέχθηκε μόλις 5 πόντους στην τρίτη περίοδο, ωστόσο δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί επιθετικά αφού οι 11 πόντοι δεν της επέτρεψαν να χτίσει μία σημαντική διαφορά που θα έκρινε το παιχνίδι. Οι 8 πόντοι που χώριζαν τις δύο ομάδες με τη λήξη της τρίτης περιόδου (38-46) δεν εξασφάλιζαν ένα άνετο απόγευμα στον ΠΑΟΚ.

Ο Πανιώνιος κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και πλησίασε στον πόντο, 49-50, στα 6.15” πριν το τέλος του αγώνα. Μάλιστα η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή πέρασε μπροστά στα 2.59” με το 55-52, ωστόσο ο Χαραλαμπίδης ανέλαβε δράση και έφερε ξανά τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού. Στα 26” πριν το φινάλε ο Κορόλεφ με τρίποντο φέρνει το παιχνίδι στον πόντο, 59-60. Ο ΠΑΟΚ ήταν ψύχραιμος στις βολές και πήρε τη νίκη με 61-65.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Βον με 17 και 11 ριμπάουντ ενώ για του ηττημένους ο Κορόλεφ με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 33-35, 38-46, 61-65

Πανιώνιος (Αλεξανδρής): Ξανθόπουλος 10, Βεργίνης 4, Κουκουλάς, Σπυρόπουλος, Στρνταντ 3(1), Μοτσενίγος , Γουντς 5 (8 ριμπάουντ), Φιτζπάτρικ 2, Κορόλεφ 20(3), Προύιτ 10(2), Χάνκοκ 7(1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 4, Λιάπης, Χαραλαμπίδης 11(1), Κάρτερ 9 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κακαρούδης 4, Τσόχλας 5(1), Δέδας, Οντουμ 9(1), Βον 17 (11 ριμπάουντ), Σαλούστρος 6(1).