Άσχημη… Άρσεναλ με τους «κύκνους» (video)

Ο Κρκιτς… σκότωσε την Τότεναμ, σούπερ Νιουκάστλ (videos)

Μέσα σε τρία λεπτά η Σουόνσι… καθάρισε την Άρσεναλ και την νίκη με 2-1 για την 11η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Στη νότια Ουαλία, οι «κανονιέρηδες» ηττήθηκαν (μετά από σερί 2-1-0 και δυο ήττες… κολλητές) από τους «κύκνους», που ανέβηκαν στην 5η θέση. Η γηπεδούχος σε ματς με βροχή έκανε ανατροπή και σκόραρε δυο γκολ μέσα σε τρία λεπτά. Η Σουόνσι δεν έχασε για 3ο σερί αγώνα (2-1-0)και πέρασε μάλιστα την Αρσεναλ και την άφησε έναν βαθμό πίσω της.

Η Σούονσι μπήκε δυνατά στον αγώνα από την αρχή του ματς. Οι «κανονιέρηδες» στην αρχή είχαν παθητικό ρόλο και μόνο προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έκαναν αισθητή την παρουσία τους Ράμσεϊ και Μερτεζάκερ.

Στο δεύτερο μέρος η Άρσεναλ μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Αλέξις Σάντσες στο 63’. Με τον Χιλιανό να συνδυάζει με γκολ μια ακόμα καλή εμφάνισή του.

Η Σουόνσι δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε σε 1-1 με τον Σίγκουρντσον στο 75’, με μια ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 78’ η γηπεδούχος πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Γκομίς, ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Μοντέρ! Η Άρσεναλ αν και προσπάθησε μέχρι το τέλος του αγώνα δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει.

Αναλυτικά για την 11η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ έχουμε:
Σάββατο
ΛίβερπουλΤσέλσι 1-2 (9′ Εμρέ Τζαν / 14′ Γκάρι Κέιχιλ, 66′ Ντιέγκο Κόστα)
Μπέρνλι – Χαλ 1-0 (50′ Μπαρνς)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Κρίσταλ Πάλας 1-0 (67′ Μάτα)
Σαουθάμπτον – Λέστερ 2-0 (75′, 80′ Λονγκ)
Γουέστ Χαμ – Άστον Βίλα 0-0
ΚΠΡ – Μάντσεστερ Σίτι 2-2 (21′ Όστιν, 76′ αυτ. Ντεμιτσέλις / 32′,  83′ Αγκουέρο)