Δυο μετάλλια στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο στη Σόφια

Σπουδαία επιτυχία για την ελληνική ξιφασκία! Στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Σπάθης έως 17 ετών που διεξήχθη στη Σόφια η ελληνική αποστολή κατέκτησε δύο μετάλλια!!! Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Αθηνά Ελένη Ψωφάκη, ενώ η γυναικεία ομάδα της ΑΕΚ κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στα ομαδικά!

Η Ψωφάκη βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα κι έδειξε από την αρχή ότι μπορεί να φτάσει έως το βάθρο. Οι προσδοκίες όλων, βγήκαν αληθινές και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Δυστυχώς δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση, καθώς λίγο η κούραση, λίγο η ανωτερότητα της Ιταλίδας Λουκαρίνι (σ.σ. κατέκτησε το τουρνουά), δεν της έδωσε σε καμία περίπτωση ελπίδες πρόκρισης στον τελικό και γνώρισε την ήττα στον ημιτελικό με 15-3. Δεύτερο μετάλλιο στην σπουδαία αυτή διοργάνωση κατέκτησε η γυναικεία ομάδα της ΑΕΚ. Αποτελούμενη από τις Μαρία Γεωργία Χούρη, Αθηνά Ελένη Ψωφάκη, Ασημίνα Γκιώνη διεκδίκησαν το χρυσό μετάλλιο, αλλά το έχασαν στις λεπτομέρειες. Στον συναρπαστικό τελικό με την Ρουμανία τα κορίτσια μας γνώρισαν την ήττα οριακά με 45-40.

Στο Πανευρωπαϊκό της Βουλγαρίας αγωνίστηκαν στα ατομικά συνολικά 115 αθλήτριες και 30 ομάδες στα ομαδικά. Από ελληνικής πλευρά αγωνίστηκαν οι ακόλουθοι αθλητές : (σ.σ. στο τέλος αναφέρεται η θέση στην οποία τερμάτισαν)

Ατομικά γυναικών

Μαρία – Γεωργία Χούρη 9η, Ελένη Δήμκου 22η, Ασημίνα Γκιώνη 27η, Αννα Δούκα 30η , Μαρία – Λάουρα Κριζέτινγκ 40η , Ζωή Πασσά 42η , Μαρία Νομικού 65η,

Δήμητρα – Λυδία Βοϊδάνη 88η , Καλλιόπη Καλουτά 99η, Σοφία Διονυσία Τετράδη 101η , Αθηναΐς Μαυρικάκη 104η, Κοραλία Γκότσου 110η, Ηλιάννα – Παναγιάρη Μαλέα 11η , Ελευθερία – Ηλιάνα Τριανταφύλλη 114η

Ομαδικά γυναικών

Απόλλων Βριλησσίων 22η , ΑΕΚ 2:  27η , Γυμναστική Ένωση Φλώρινας 29η

Ατομικά ανδρών (αγωνίστηκαν 126 αθλητές)

Ευάγγελος Καλομοίρης 11η , Βασίλης Κακαριάρης 12η , Νίκος Φραγκοζίδης 14η Μιχάλης Σιαλτσής 20η , Ιάσων – Θεμιστοκλής Κοντοχρήστος 23η , Γιώργος Πάγκαλος 47η , Επαμεινώνδας Χατζόπουλος 48η , Κώστας Κυρτσιάς 50η , Δημήτρης Δρεπανόπουλος 52η , Ιάσων Αριανούτσος 73η , Θωμάς Πασσάς 84η , Ιωάννης Διονύσης Μαύρος 87η , Βαγγέλης Σταθάτος 93η , Θανάσης Δήμκος 96η , Νίκος Χατζόπουλος 100η , Παναγιώτης Κοντοεϊδής 103η , Σταύρος Αλιφραγκής 105η

Ευάγγελος Παναγιάρης Μαλέας 110η , Αντώνης Ζαραβέλης 111η , Ιωάννης Ιάσων Βοϊδάνης 124η .

Ομαδικά Ανδρών (αγωνίστηκαν 30 ομάδες)

Μικτή Ελλάδος 6η , Πανελλήνιος 13η , Γυμναστική Ένωση Φλώρινας 16η , ΑΕΚ 17η , Απόλλων Βριλησσίων 19η , Εκπαιδευτήρια Κωστέα Γείτονα 23η.

Στην Κοπεγχάγη / Ξίφος Μονομαχίας ο Σάββας Καββαδίας τερμάτισε στην 18η θέση. Στη φάση των 32 γνώρισε την ήττα με 15-10 από τον Σοκολόφσκι Λευκορωσία. Στην ίδια διοργάνωση που αγωνίστηκαν 60 αθλητές συμμετείχε κι ο Ανδρέας Μπαλάσης και τερμάτισε στην 54η θέση.

Στην Αυστρία / Ξίφος Ασκήσεως είχαμε μεγάλη ελληνική συμμετοχή. Την καλύτερη πορεία έκανε ο Ραφάηλ – Απόστολος Σούλιος, ο οποίος τερμάτισε 26ος σε 238 αθλητές. Στη φάση των 32 έχασε από τον Σιρόκοβ Ρωσία με 15-11.

Τα αποτελέσματα των υπολοίπων αθλητών το τουρνουά της Αυστρίας και οι θέσεις που τερμάτισαν είναι:

Αγόρια

Βασίλης Στάντσιος 83η , Στέργιος Χριστόπουλος 110η , Ιωάννης Ανδριόπουλος 131η

Δαμιανός Μαυρίδης 174η , Παναγιώτης Γεροσίδερης 215η , Κλεμέντε – Αλέξης Θεοτόκης 221η , Δημήτρης Μοσχόπουλος 230η , Θεοδώρος Κωστέντσης και Αγγελος Μπαντίκης 232η

Γυναίκες (181 συμμετοχές)

Ευαγγελία Χαΐτογλου 56η , Μαρία Δεσύλλα 86η , Μαρία – Ελένη Χαλδαίου 109η , Μαρία Πλιώτα 124η , Ευθυμία Παντελή 136η , Πηνελόπη Γεροσίδερη, Παναγιώτα Νικολαΐδου 172η , Αντωνία Απιδοπούλου 177η

Μεγάλη αγωνιστική δράση και στο ΟΑΚΑ

Ολοκληρώθηκε με τεράστια επιτυχία το τουρνουά Ανάπτυξης Παμπαίδων – Παγκορασίδων που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ. Συνολικά αγωνίστηκαν 250 παιδιά, ενώ στο το Σάββατο στο Ξίφος Ασκήσεως συμμετείχαν 118 αθλητές.