O Παναθηναϊκός 3-1 την ΑΕΚ στην Γλυφάδα

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα και μάλιστα στο ντέρμπι με την ΑΕΚ στη Γλυφάδα που στο παρελθόν υπήρξε έδρα του.

Με όπλο το μπλοκ και αποτελεσματικό σερβίς η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πήρε δίκαια τη νίκη με 3-1 σετ απέναντι στην ΑΕΚ που αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τον Βαλεντίν Μπουρκόφσκι αλλά υστέρησε σε υποδοχή και ανάπτυξη και δε μπόρεσε να γίνει ανταγωνιστική ειδικά μετά και την κατάκτηση του 3ου σετ ύστερα από την ανατροπή του 11-16. Πολύ καλή παρουσία από περίπου 1.000 οπαδούς της ΑΕΚ που υποστήριξαν την ομάδα τους.

Ο Παναθηναϊκός είχε την ουσία στα δύο πρώτα σετ με αποτελεσματικό σερβίς, περισσότερες λύσεις στην επίθεση και καλό μπλοκ που του έδωσε την ευκαιρία να πάρει διαφορά στο πρώτο σετ και να ανατρέψει το προβάδισμα της ΑΕΚ στο δεύτερο σετ.

Με ορεξάτο τον Πρωτοψάλτη, τον Στιβαχτή να κάνει πολύ καλή εμφάνιση και τους Χόι, Πανταλέων να ελέγχουν το φιλέ ο Παναθηναϊκος ξέφυγε στο 1ο σετ με 6-2. Αυτή τη διαφορά την κράτησε μέχρι το τέλος του σετ καθώς η ΑΕΚ όσες φορές επιχείρησε να μειώσει τη διαφορά έκανε λάθη και δεν ήταν αποτελεσματική στην κόντρα επίθεση. Μάλιστα ακόμα και όταν ο Κριντς πήρε άσσο και μείωσε 17-15, ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις να ξεφύγει εκμεταλευόμενος δύο μπλοκ και δύο λάθη από Παγιάν, Ωρολογά. Οι πράσινοι από το 22-20 που πιέστηκαν πήραν δύο πόντους με Χόι και Πανταλεων φτάνοντας στο 25-21 και στο 1-0 σετ.

Ίδια εικόνα με το 1ο σετ είχε και το 2ο σετ στο ξεκίνημα του. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 6-2 αλλά η ΑΕΚ βελτίωσε το σερβίς της με τους Παγιάν, Κριντς, ενώ ο Μπουρκόφσκι με πρώτο χρόνο έφερε την ισοφάριση 10-10. Ο Πρωτοψαλτης με επίθεση στην ευθεία έκανε το 11-10 και από εκεί το σημείο άρχισαν διαδοχικές εναλλαγές στο σκορ. Η ΑΕΚ με το σερβίς του Κριντς και «εκτελεστή» τον Ραντούνοβιτς έκανε σερί 4-0 και πήρε ροβάδισμα 14-11, ενώ στην επόμενη φάση ο Παγιάν δέχτηκε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία του ύστερα από άουτ που χρεώθηκε σε επίθεση. Η «Ενωση» άνοιξε τη διαφορά και με +4 (17-13) όταν ο Κουκ κάρφωσε άουτ αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις για την αντεπίθεση του έχοντας όπλο το μπλοκ. Πίεσε με φλοτ σέρβις της ΑΕΚ, μείωσε με μπλοκ πάνω στον Παγιαν (17-15) και ισοφάρισε με νέο μπλοκ των Πανταλέων – Πρωτοψάλτη πάνω στον Παγιάν 19-19. Με νέο μπλοκ του Καμίνσκι πάνω στον Παγιάν ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 22-21 και με τον Κουκ έκανε και το 23-21. Ο Κουκ έκανε λάθος στην επόμενη φάση (22-23) και ο Παγιάν ισοφάρισε 23-23 αλλά οι πράσινοι με τον Χόι και άουτ επίθεση του Παγιάν πήραν το σετ 25-23 και έκαναν το 2-0.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το σετ και να κάνει το 3-0, αλλά το μπλοκ της ΑΕΚ με τον Μπουρκόφσκι και η αγωνιστική άνοδος του Παγιάν κράτησαν την «Ενωση» στον αγώνα. Από το 7-7 ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 3-0 ύστερα από διαδοχικά κιτρινόμαυρα λάθη. Η διαφορά εκτοξεύτηκε και στο +5 (16-11) αλλά οι πράσινοι δεν σιγούρεψαν το παιχνίδι τους. Με διαδοχικά άουτ του Καμίνσκι και μπλοκ από Μπουρκόφσκι, Ανδρεάδη η ΑΕΚ έκανε σερί 5-0 και ισοφάρισε 16-16. Το «Μάκης Λιούγκας» πήρε φωτιά, ακολούθησαν εναλλαγές στο σκορ και στο 2-20 ο Παγιάν με επίθεση και ο Μπουρκόφσκι με δύο μπλοκ στον Πρωτοψάλτη έκαναν το 24-20 και στη συνέχεια με επίθεση του Παγιάν έγινε το 25-22 βάζοντας την ΑΕΚ στον αγώνα καθώς μείωσε με 2-1 σετ.

Ο Παναθηναϊκός περιόρισε τα λάθη του 4ο σετ, ενώ η ΑΕΚ έχασε τη συγκέντρωση της. Οι πράσινοι μπήκαν δυνατά με πρωταγωνιστή τον Χόι που έκανε σερί 4-0 για το 10-6. Από εκεί και πέρα η υποδοχή της ΑΕΚ δεν είχε ποιότητα, οι πράσινοι πήραν τον έλεγχο στο μπλοκ, ενώ στο 17-14 έκαναν νέο σερί 3-0 Καμίνσκι και μπλοκ Πανταλέων εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +6 (20-14) εξασφαλίζοντας το πολύτιμο τρίποντο.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσούλας

Διακύμανση:
1ο σετ: 3-8, 13-16, 18-21, 21-25
2ο σετ: 6-8, 16-13, 21-20, 23-25
3ο σετ: 7-8, 11-16, 21-20, 25-22
4ο σετ: 6-8, 12-16, 15-21, 17-25

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 3 άσσους, 44 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 52 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (21-25, 23-25, 25-22, 17-25)

ΑΕΚ (Ελγκέτα): Ωρολογάς 1 (1/6 επ, 82% υπ – 36% άριστες), Ραντούνοβιτς 6 (6/12 επ, 71% υπ – 43% άριστες), Παγιάν 25 (22/40 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπουρκόφσκι 14 (9/15 επ, 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Κρνιτς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 65% υπ – 39% άριστες), Οικονόμου 4 (3/16 επ, 1 μπλοκ, 65% υπ – 35% άριστες), Ίλιτς, Κατσανεβάκης, Δημητρούδης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 19 (15/23 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1/3 επ), Κουκ 10 (8/17 επ, 2 μπλοκ, 55% υπ – 41% άριστες), Πρωτοψάλτης 14 (13/33 επ, 1 μπλοκ, 75% υπ – 50% άριστες), Χόι 11 (8/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πανταλέων 10 (7/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 69% υπ – 40% άριστες), Σαμαντάς, Λουκάς.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδεόπουλος δήλωσε: «Θέλαμε οπωσδήποτε μια νίκη και μάλιστα “καθαρή” στην έδρα της ΑΕΚ. Είναι πολύ σπουδαίο πράγμα. Τα καταφέραμε και είμαστε χαρούμενοι γι αυτό. Σε κάθε αγώνα η ομάδα μπαίνει στο γήπεδο για να παλέψει. Για το δικό μας το επίπεδο, οι ήττες στα ματς, όπως με την Κηφισιάδεν θα μας πειράξουν. Σε αυτά τα παιχνίδι θέλουμε να δείχνουμε τον καλύτερό μας εαυτό. Δώσαμε ό,τι καλύτερο με την Κηφισιά δεν μας ήρθε το αποτέλεσμα, κάναμε το ίδιο εδώ και ήρθε. Έχουμε και άλλα περιθώρια βελτίωσης, σε δυο κομμάτια. Το ένα είναι το θέμα της απειρίας. Είμαστε σχετικά μια άπειρη ομάδα και μέσα από αυτές τις έδρες και τα παιχνίδια. Το άλλο είναι ότι έχουμε κενά διαστήματα που κάνουμε πολλά και εύκολα λάθη».

Ο λίμπερο του Παναθηναϊκού Αλέξανδρος Πολυχρονιάδης δήλωσε: «Ήταν μια καθοριστική νίκη για την ομάδα μας. Σκληρό παιχνίδι και δυνατή  έδρα.  Χάσαμε το τρίτο σετ αν και ήμασταν μπροστά με 16-11, γιατί το μπλοκ τους ήταν αποτελεσματικό. Νικήσαμε μια δύσκολη ομάδα, όπως η ΑΕΚ, κάναμε την τρίτη μας νίκη σε 4 αγώνες, κάτι που είναι σημαντικό αν σκεφτούμε την περσινή πορεία της ομάδας. Είμαι τυχερός που φέτος βρίσκομαι στον Παναθηναϊκό γιατί είναι πολύ δυνατός. Ξεκινήσαμε με στόχο την παραμονή και την 8αδα. Τώρα αν έρθει κάτι καλύτερο, θα είναι καλοδεχούμενο».