Προκρίθηκε στο Challenge Cup ο Εθνικός

Μεγάλη πρόκριση στο γ΄ γύρο του Τσάλεντζ Καπ για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, που ανέτρεψε την ήττα στην Ελβετία από τη Σόνενβερτ, την οποία νίκησε 3-0 στην ακριτική πόλη ισοφαρίζοντας το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα (1-3) και στη συνέχεια κατάκτησε το «χρυσό σετ» της πρόκρισης.
Η ομάδα της Θράκης θα μάθει αύριο τον αντίπαλό της, που θα είναι ο ηττημένος του ζευγαριού ΒαΛεΠα (Φινλανδία)-Σέλβερ Ταλίν (Εσθονία), με τους Φινλανδούς να έχουν κερδίσει εντός έδρας στο πρώτο παιχνίδι με 3-0. Οι Ακρίτες έκαναν εύκολα το 3-0 (25-18, 26-24, 25-19), για να φτάσουμε στο «χρυσό σετ».
Ο Άντριτς έδωσε προβάδισμα στον Εθνικό (13-12) οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν δύο ματς μπολ (13-14, 14-15), τα οποία δεν εκμεταλλεύτηκαν και με μπλοκ στον Ρίσταρντς ο Εθνικός πήρε το σετ και την πρόκριση.

1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-16, 25-182ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 26-243ο σετ: 8-7, 16-9, 21-13,, 25-19
Χρυσό σετ: 6-8, 10-12, 17-15

Τα σετ: 3-0 (25-18, 26-24, 25-19). Χρυσό σετ: 17-15

* Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 10 άσσους, 45 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Σόνενβερτ προήλθαν από 2 άσσους, 47 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς 5 (2/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μίχαλ 12(5/8 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Τσουκ 14 (13/25 επ, 1 άσσος, 29% υπ – 24% άριστες), Κιόσης 8 (4/5 επ, 4 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 11 (10/16 επ, 1 άσσος, 56% υπ -40 % άριστες), Άντριτς 17 (10/21 επ, 5 άσσοι, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 75% υπ -50 % άριστες), Δαλακούρας Κώστας 1 (1/2 επ), Δημητριάδης, Κασαπαμπαλής

ΣΟΝΕΝΒΕΡΤ (Μπουγιαρ): Χόφστεντ 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Γκίγκερ 4 (3/3 επ, 1 μπλοκ), Σνίντερ 9 (8/16 επ, 1 μπλοκ, 65% υπ – 57% άριστες), Ρίτσαρντς 20 (18/38 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκέρμπερ 9 (7/13 επ, 2 μπλοκ, 43% υπ -38% άριστες), Χένγκι 4 (4/10 επ)/Χαιμγκατνερ (λ – 68% υπ-59% άριστες), Έιχορν 3 (3/6 επ), Λίερ 2 (2/4 επ), Αιχενμπεργκερ 1 (0/4 επ, 1 άσσος), Φραμ 1 (1/1επ), Ντέρβισαϊ

Σέλβερ Ταλίν ή Βαλέπα Σασταμάλα

Στη φάση των «32» της κυρίως φάσης της διοργάνωσης του Challenge Cup θα συμμετάσχουν και οι χαμένοι του Β΄γύρου του CEV Cup. Ο Εθνικός θα μάθει τον αντίπαλο του σήμερα οπότε θα γίνει στην Εσθονία και η αναμέτρηση μεταξύ της Σέλβερ Ταλίν και της φινλανδικήw Βαλέπα Σασταμάλα του Όλι Κουνάρι. Στον πρώτο αγώνα η φινλανδική ομάδα είχε νικήσει με 3-0 σετ και η Σέλβερ Ταλίν θα επιχειρήσει την ανατροπή.

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης είπε: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Ηταν ένα δύσκολο παιχνίδι και ξέραμε ότι θα πάει στο «χρυσό σετ». Οι Ελβετοί δεν είχαν τίποτα να χάσουν και όπως φάνηκε κρατούσαν δυνάμεις. Ήταν μία δύσκολη διαδικασία. Πετύχαμε την πρόκριση και είμαι διπλά χαρούμενος. Η ομάδα μου έχει περιθώρια βελτίωσης, λειτουργεί με καλό τρόπο σκέψης και μέσα από τέτοια σημαντικά παιχνίδια παίρνουμε σημαντικές εμπειρίες. Είχαμε καρδιά και δείξαμε χαρακτήρα, αν και βρεθήκαμε σε δύσκολες καταστάσεις. Και πάλι συγχαρητήρια στους παίκτες μου!» Ο ακραίος του Εθνικού Ανέστης Δαλακούρας είπε: «Δείξαμε ότι θέλουμε πολύ το παιχνίδι και την πρόκριση. Είναι πολύ δύσκολο όταν πρέπει να φτάσεις στο χρυσό σετ, αλλά ο κόσμος μας βοήθησε εκεί που έπρεπε ενώ κι εμείς είχαμε καρδιά για να πάρουμε την πρόκριση».