Στην δεύτερη παράταση η Γαλατά με απίστευτο Έρτσεγκ! (vid)

Σε ένα από τα ματς που θα μείνουν στην ιστορία της Ευρωλίγκας, η Γαλατάσαραϊ νίκησε εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα στην δεύτερη παράταση (110-103, κ.α. 82-82, 96-96) με τον Ζόραν Έρτσεγκ να κάνει το παιχνίδι της ζωής του!

Ο Έρτσεγκ εκτός από τους 32 συνολικά πόντους, που πέτυχε, με τρίποντο λίγο κάτω από το κέντρο του γηπέδου ισοφάρισε σε 82-82 με την εκπνοή της κανονικής διάρκειας του ματς και έστειλε τον αγώνα στην πρώτη παράταση! Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί το εκπληκτικό τρίποντο του Σέρβου φόργουορντ, πρώην παίκτη των Ολυμπιακού, Πανιωνίου.

Ο Ερυθρός Αστέρας έχασε την μεγάλη ευκαιρία να μείνει μόνος δεύτερος στον Δ’ Όμιλο, στο γκρουπ που πρώτος είναι ο Ολυμπιακός. Με τους Μίτροβιτς, Μαριάνοβιτς να κάνουν μεγάλο παιχνίδι προηγήθηκε με 63-54 στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, αλλά στην τέταρτη περιόδο οι γηπεδούχοι… ροκάνισαν την διαφορά και με το απίστευτο τρίποντο του Έρτσεγκ το ματς οδηγήθηκε στην πρώτη παράταση. Δώδεκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου έξτρα πενταλέπτου, ο Αρόγιο με δύο βολές ισοφάρισε σε 96-96 και έστειλε τον αγώνα στην δεύτερη παράταση.

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο η Γαλατά είχε το ψυχολογικό πλεονέκτημα και με τρίποντο του Αρόγιο 47” πριν το τέλος που έκανε το σκορ 107-100 «κλείδωσε» την νίκη, την τρίτη του στην κανονική διάρκεια της Ευρωλίγκας την φετινή σεζόν!

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 45-40, 54-63, 82-82 (κ.α.), 96-96, 110-103.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Ερτσεγκ 32 (4 τρ., 7 ρ.), Τζαβάι 2, Γκονλούμ 15 (7 ρ.), Βουγιούκας 4, Αλντεμίρ 4, Αραντόρι 2, Αρόγιο 26 (6 τρ., 6 ασ.), Γκιουλέρ 10 (8 ρ.), Αρσλάν 15 (2 τρ., 6 ασ.), Ουράλ

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ουίλιαμς 8 (1), Ντάνγκουπιτς, Μίτροβιτς 30 (4), Λάζιτς 7 (1), Μπλάζιτς 7, Κάλινιτς 21 (3), Μαριάνοβιτς 23 (17 ρ.), Τέγιτς 5 (1), Τζένκινς, Τσίρμπες 2.