Με ντεμαράζ η Μάλαγα την Τσεντεβίτα!

Με ντεμαράζ στα τελευταία τέσσερα λεπτά της αναμέτρησης η Μάλαγα επικράτησε εντός έδρας της Τσεντεβίτα με 82-73 και πέτυχε την τέταρτη συνολικά νίκη της στις πρώτες έξι αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και για τον Β’ Όμιλο!

Ο Ράιν Τούλσον ήταν ο κορυφαίος της ισπανικής ομάδας με 19 πόντους και 4 ασίστ, ενώ σημαντική συμβολή στην νίκη της Μάλαγα είχε ο Κώστας Βασιλειάδης με 10 πόντους με 2 τρίποντα σε σχεδόν 23′ συμμετοχής. Μέχρι το 36′ το ματς ήταν ντέρμπι (74-71), αλλά στα τελευταία τέσσερα λεπτά οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και με επιμέρους σκορ 8-2 πήραν την νίκη, που τους φέρνει ακόμη πιο κοντά στο «Τοπ 16».

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-41, 66-63, 82-73

ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Μάρκοβιτς 5 (1), Βασιλειάδης 10 (2), Τούλσον 19 (3), Τόμας 3, Σουάρεθ 8 (2), Γκρέιντζερ 3, Βάσκεθ 3, Κουζμίνσκας 14, Στέφανσον, Γκριν 4, Γκολούμποβιτς 13.

ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ (Ρέπεσα): Ζούμπτσιτς 3 (1), Ράμλιακ 9 (1), Πίλεπιτς 2, Ντέλας Α., Ζγκάνετς, Μπίλαν 21 (8ρ.), Ντέλας Μ. 4, Γκόρντιτς 9 (1), Ούκιτς 15 (1τρ., 6ρ., 9ασ.), Αράποβιτς 10 (1).