Σιγούρεψε πρόκριση με αχτύπητο Γκιώνη η Μπορούσια

Από την 4η κιόλας αγωνιστική των ομίλων η Μπορούσια Ντίσελντορφ εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση στην τελική 8άδα του Τσάμπιονς Λιγκ επιτραπέζιας αντισφαίρισης ανδρών για την αγωνιστική περίοδο 2014-2015. Ένα νέο μέλος της μάλιστα, ο Παναγιώτης Γκιώνης, έχει σημαντική συμβολή σε αυτό, καθώς είναι αήττητος έως τώρα στη διοργάνωση με παρουσία και στους τέσσερις αγώνες! Το γερμανικό κλαμπ με τους 10 τίτλους στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση (που παλαιότερα τιτλοφορείτο ως Κύπελλο πρωταθλητριών Ευρώπης) αντιμετώπισε το βράδυ της Παρασκευής την επικίνδυνη Μπογκόρια στην Πολωνία και πήρε τη νίκη με 3-1. Συμπλήρωσε έτσι καρέ επιτυχιών και με 8 πόντους βρίσκεται στην κορυφή του γκρουπ D. Σιγούρεψε την πρόκριση κι έχει και στο τσεπάκι της την πρωτιά στο γκρουπ, που θεωρητικά θα της εξασφαλίσει πιο βατό αντίπαλο στα προημιτελικά. Σήμερα (Σάββατο) το βράδυ αγωνίζεται στο ίδιο γκρουπ και η Ενεμπόν του Καλλίνικου Κρεάνγκα, η οποία διεκδικεί τη 2η προνομιούχο θέση. Συναντά τη Βάλτερ Βελς στην Αυστρία.

Με τα παιχνίδια της 4ης αγωνιστικής άρχισε ο 2ος γύρος των ομίλων και η Μπορούσια έπαιξε στο Γκρότζικ στη ρεβάνς του 3-0 της Γερμανίας. Ήταν και πάλι φαβορί βέβαια, ωστόσο αυτή τη φορά απέδειξε δύσκολα την ανωτερότητά της. Στο τελικό 3-1 ο Γκιώνης (νούμερο 9 στην τρέχουσα ευρωπαϊκή κατάταξη) έδωσε ένα ματς παίζοντας από τη θέση 3 της ομάδας του. Αναμετρήθηκε με τον διεθνή Πολωνό Ντανιέλ Γκόρακ (Νο 35) κι επικράτησε στις λεπτομέρειες με 3-1 σετ. Βρέθηκε πίσω στο σκορ, ισοφάρισε σχετικά εύκολα και κατέκτησε τα δύο επόμενα σετ με την οριακή διαφορά των δύο πόντων. Έπειτα κι από αυτό το ματς ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε το δικό του …4 στα 4. Εμφανίζει μόνο νίκες στο Τσάμπιονς Λιγκ έχοντας παίξει τρεις φορές στη θέση 3 και μία στη θέση 2 της ομάδας του.  Με την ευκαιρία να σημειωθεί ότι η Μπορούσια παραμένει αήττητη και στη Μπουντεσλίγκα και το φετινό σερί της αυξήθηκε πια στα 11 ματς. Ο επόμενος αγώνας της είναι για το γερμανικό πρωτάθλημα αύριο Κυριακή εναντίον της Φούλντα εκτός έδρας.