Διπλό το κακό στον ΠΑΟΚ!

Διπλό το κακό για τον ΠΑΟΚ, που ηττήθηκε στην Πολωνία από την Ζιελόνα Γκούρα, η οποία δεν είχε νίκη μέχρι τώρα στο Eurocup, με 84-77, ενώ ταυτόχρονα… έχασε τον Κώστα Χαραλαμπίδη!

Ο αρχηγός του «Δικέφαλου» τραυματίστηκε στο αριστερό γόνατο 1′ και 11” πριν το τέλος της συνάντησης και αποχώρησε προς τα αποδυτήρια υποβασταζόμενος από τους συμπαίκτες του. Από τις εκφράσεις του προσώπου του Χαραλαμπίδη, ο οποίος δάκρυσε, φάνηκε ότι οι πόνοι που αισθάνθηκε ο αρχηγός του ΠΑΟΚ ήταν έντονοι. Οι Πολωνοί φίλαθλοι χειροκρότησαν τον άτυχο 38χρόνο γκαρντ για την κατάσταση του οποίου επικρατεί αγωνία στον «Δικέφαλο». Ο Χαραλαμπίδης μετά το τέλος του ματς διακομίστηκε στο νοσοκομείο για να υποβληθεί σε εξετάσεις.

Ο ΠΑΟΚ στην έδρα της Ζιελόνα Γκούρα έχασε την ευκαιρία να κάνει ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση του στην επόμενη φάση του Eurocup, το «Last 32», απέναντι στην πολωνική ομάδα, που είχε γνωρίσει μόνο ήττες στις πρώτες έξι αγωνιστικές της κανονικής περιόδου. Ο «Δικέφαλος» παρουσιάστηκε χωρίς ενέργεια και αποτελεσματικότητα στην άμυνα, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, που δέχθηκε 48 πόντους, με συνέπεια να μην αποκτήσει ποτέ ουσιαστικά τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Παρά την αποψινή ήττα, ωστόσο, ο ΠΑΟΚ με 4 νίκες στις πρώτες 7 αγωνιστικές έχει το προβάδισμα για την πρόκριση και δύο σημαντικούς εντός έδρας αγώνες μπροστά του, απέναντι στην Λοκομοτίβ Κουμπάν αρχικά και κόντρα στην Βέντσπιλς στην συνέχεια.

Ο «Δικέφαλος» δέχθηκε 20 πόντους στην πρώτη περίοδο και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4 πόντους. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 12-5 ξέφυγαν με διαφορά 11 πόντων (32-21) στα μέσα του δεύτερου δεκάλεπτου, αλλά ο ΠΑΟΚ βελτιώνοντας την άμυνα του, μείωσε στο καλάθι στο τέλος του πρώτου μέρους (36-34). Το επιμέρους σκορ για τον «Δικέφαλο» στο δεύτερο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου ήταν 13-4.

Ο «Δικέφαλος» ήταν πίσω στο σκορ και σε όλη την διάρκεια του τρίτου δεκάλεπτου και η Ζιελόνα Γκούρα με τέσσερις σερί πόντους του Ντάνιελ Τζόνσον τελείωσε την περίοδο στο +6 (59-53). Ο ΠΑΟΚ δεν είχε δυνάμεις και λύσεις στο τέταρτο δεκαλέπτο, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι άνοιξαν την διαφορά μέχρι και τους 12 πόντους (72-60 στο 34′ και 77-65 στο 36′). Στο 37′ ο ΠΑΟΚ έχασε τον Τζέικ Όντουμ, που αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές για φλόπινγκ. Παρόλα αυτά ο «Δικέφαλος» με 5 σερί πόντους του Μαρκ Κάρτερ μείωσε στους 3 (78-75) με 1′ και 30” να απομένει για την λήξη, αλλά στο τελευταίο λεπτό η Ζιελόνα Γκούρα πέτυχε 6 πόντους έναντι 2 του ΠΑΟΚ και κράτησε την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 36-34, 59-53, 84-77.

ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΥΡΑ (Φιλιπόφσκι): Σελ 2, Τράουτμαν 4, Μπαρτ 13 (1), Τσάνας 8 (2), Χόσλεϊ 17, Τζόνσον 7 (1), Χρικάνιουκ 8, Ζαμοΐσκι 14 (4), Κόσζαρεκ 11 (1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 13 (1), Λιάπης, Χαραλαμπίδης 6, Κάρτερ 10 (2), Κακαρούδης, Τσόχλας 3 (1), Δέδας 6 (2), Μαργαρίτης 5, Οντουμ 12 (1), Βον 19 (7 ριμπ.), Σαλούστρος 3 (1).