Για πλάκα η Εφές

Απολύτως κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Ανατολού Εφές κόντρα στη Σάσαρι της οποίας επικράτησε στην Κωνσταντινούπολη με 85-62.

Μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο φάνηκαν ανταγωνιστικοί οι φιλοξενούμενοι που πλέον μετρούν 6 ήττες στη διοργάνωση και βρίσκονται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας του ομίλου. Η Εφές του Ντούσαν Ίβκοβιτς πήρε την 5η της νίκη και είναι στη δεύτερη θέση πίσω από την Ρεάλ Μαδρίτης.

Κλειδί του αγώνα στάθηκαν τα 16 περισσότερα ριμπάουντ που μάζεψε η Εφές ενώ οι παίκτες του Ίβκοβιτς μοίρασαν 14 περισσότερες ασίστ (24-10). Από το πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και επικράτησαν με 20-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Σάσαρι βελτιώθηκε επιθετικά, περισσότερο όμως αυτό έγινε λόγω της αμυντικής χαλάρωσης της Εφές. Το επιμέρους σκορ περιόδου ήταν 23-21.

Η Εφές στην επιστροφή στο παρκέ για το δεύτερο μέρος μπήκε αποφασισμένη για να καθαρίσει το παιχνίδι και να μην αφήσει κανένα περιθώριο για αμφισβήτηση. Οι Τούρκοι με επιμέρους σκορ στο ημίχρονο 42-29 επικράτησαν πλήρως και καθάρισαν εύκολα το παιχνίδι.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντάριο Σάριτς ο οποίος σημείωσε 18 πόντους με 11 ριμπάουντ ενώ από τη μεριά των ηττημένων κορυφαίος ήταν ο Λαβάλ με 10 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 20-12, 43-33, 64-48, 85-61

Εφές Αναντόλου (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι 2, Οσμάν 12 (1), Περπέρογλου 7 (1), Σάριτς 18, Ντρέιπερ 4, Λάσμε 6, Κορκμάζ 7 (1), Τζάνινγκ 6 (2), Κιλίτσλι 2, Κοσούτ 5 (1), Μπιέλιτσα 8 (2).

Σάσαρι (Σακέτι): Λόγκαν 10 (2), Σόσα 4, Φορμέντι 2, Σάντερς 11 (1), Ντεβέτσι, Λαουάλ 10, Τσέσα 3 (1), Ντάισον 8, Μπρουκς 4, Τόντιτς 10 (2).