Στους «16» η Αταλάντα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρίτσμοντ Μποακιέ, ο οποίος σκόραρε και τα δυο γκολ της ομάδας του, η Αταλάντα πήρε την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ιταλίας, καθώς νίκησε 2-0 στο «Μπέργκαμο» την Αβελίνο (β’ κατηγορία) και έτσι πήρε το εισιτήριο… Στην επόμενη φάση την περιμένει η Φιορεντίνα εκτός έκτος έδρας!

Η Αταλάντα μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και ο Μποακιέ έκανε το 1-0 στο 14’. Ο 22άχρονος στράικερ πέτυχε το 2-0 στο 19’ και έτσι από νωρίς η Ατάλαντα πήρε πολύ σημαντικό προβάδισμα για την επιτυχία. Η Αβελίνο προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια σημαντική ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο η Αταλάντα κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ και έτσι πήρε την πρόκριση!