Με… άγχος η Μακάμπι στο «Top 16»

Με 26 πόντους του Ντέβιν Σμιθ και 21 του Μπράιαν Ραντλ η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε δύσκολα στο Γιαντ Ελιάου την Άλμπα Βερολίνου (95-89) για την 8η αγωνιστική της κανονικής περιόδου και εξασφάλισε την συμμετοχή της στο «Top 16» της Ευρωλίγκας.

Η Μακάμπι δεν ήταν η μοναδική κερδισμένη από το αποψινό ματς, καθώς μετά το αποτέλεσμα στο ματς του Τελ Αβίβ, προκρίθηκε στο «Top 16» από τον Β’ Όμιλο και η Μάλαγα, που ηττήθηκε στην Γαλλία από την Λιμόζ!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (32-22) στο 12’. Η γερμανική ομάδα, όμως, στα τελευταία οκτώ λεπτά του πρώτου μέρους με πιεστική άμυνα κα πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Ραντόσεβιτς, Ρενφρό να ανατρέψει την κατάσταση και να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (46-42).

Η Μακάμπι ανέκτησε το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο με τον Οχαγιόν να της δίνει ώθηση και τελείωσε το δεκάλεπτο στο +5 (68-63). Η Άλμπα απάντησε με επιμέρους σκορ 13-4 και στο 34’ προηγήθηκε με 76-72, αλλά στα τελευταία έξι λεπτά οι γηπεδούχοι με τον Σμιθ να σκοράρει και να δημιουργεί, τον Πάργκο να «μιλάει» σε κρίσιμες στιγμές και τον Τάιους να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες έκανε την ανατροπή και πήρε την νίκη.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Γκούντες): Πάργκο 9 (2/3 τρίπ., 7 ριμπ.), Χέινς 4, Σμιθ 26 (2), Ραντλ 21 (2), Λίνχαρτ, Τάιους 6, Κόχεν, Οχαγιόν 13 (2/3 τρίπ., 8 ασ.), Λάντεσμπρεγκ 7, Σχορτσανίτης 9

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ομπράντοβιτς): Τζίφεϊ 6 (2), Βάργκας, Μπάνιτς 12, Ρέντινγκ 13 (2/3 τρίπ., 5 ριμπ., 5 ασ.), Γουόλφαρθ 1, Ρένφρο 9 (2/5 τρίπ., 7 ασ.), Χάμοντς 15 (2), ΜακΛιν 16 (9 ριμπ.), Ραντόσεβιτς 10.