Δύσκολα ο Παμβοχαϊκός τον Παναθηναϊκό

Η παράδοση που θέλει τον Παμβοχαϊκό να νικάει τον Παναθηναϊκό στην έδρα του – παρά και την επανεμφάνιση των οπαδών του – τηρήθηκε και στο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την 7η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Volleyleague.

Η ομάδα του Βραχατίου σημείωσε την τρίτη νίκη της στο πρωτάθλημα και πρώτη εκτός έδρας επικρατησε του Παναθηναϊκού 3-2 σετ στο γυμναστήριο του Πανελληνίου στην Κυψέλη. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός παρότι βρέθηκε πίσω με 1-0 σετ είχε ευκαιρία να πάρει ακόμα και τρίποντο καθώς προηγήθηκε με 2-1 σετ και 18-11 στο 4ο σετ αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το σημαντικό προβάδισμα. Οι αλλαγές του Μίχαλ Μέρτεν που έβγαλε τους βασικούς και τους επανέφερε την κατάλληλη στιγμή βοήθησαν να γυρίσει το σκορ στο 4ο σετ και να πάρει η ομάδα του τη νίκη.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 61 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 61 επιθέσεις,12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (23-25, 25-19, 25-20, 22-25, 15-17)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 12 (11/28 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής, Κουκ 22 (20/35 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 71% υπ – 46% άριστες), Πρωτοψάλτης 15 (12/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ – 38% άριστες), Χόι 19 (13/19 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Πανταλέων 8 (5/9 επ, 3 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 69% υπ – 49% άριστες), Αριστόπουλος

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Ασπιώτης 12 (9/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στεβάνοβιτς 7 (6/13 επ, 1 άσσος 59% υπ – 37% άριστες), Κανέλλος 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ), Νέμεθ 14 (12/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ – 11% άριστες), Βούλιν 15 (10/16 επ, 5 μπλοκ)/ Ζήσης (λ, 68% υπ – 48% άριστες), Βανδώρος, Δρογκάρης, Τσουκ 10 (9/17 επ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 9 (6/9 επ, 3 άσσοι), Σαρικεΐσογλου 6 (4/9 επ, 2 άσσοι 61% υπ – 17% άριστες).