Η Γιουνάιτεντ αντεπιτίθεται (video)

Εξαιρετική εμφάνιση από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και μεγάλη νίκη επί της Λίβερπουλ στο ντέρμπι της 16η αγωνιστικής της Premier League με 3-0. Ρούνεϊ, Μάτα και Φαν Πέρσι τα γκολ της νίκης.
Η Γιουνάιτεντ κατάφερε να μετατρέψει από τα πρώτα λεπτά την υπεροχή της σε γκολ, με τον Ρούνεϊ να βρίσκει δίχτυα μόλις στο 12ο λεπτό. Μετά το τέρμα των γηπεδούχων θα περίμενε κανείς την αντίδραση της Λίβερπουλ όμως αυτή δεν ήρθε ποτέ. Οι “κόκκινοι” επέτρεψαν στους παίκτες του Φαν Χάαλ να απειλήσουν ξανά και ξανά και στο 40′ ο Μάτα (από θέση οφσάιντ) έκανε το 2-0. Στο δεύτερο μέρος η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε με τη Λίβερπουλ να παραμένει σε παθητικό ρόλο και τη Γιουνάιτεντ να πιέζει για ένα τρίτο τέρμα. Τελικά στο 71ο λεπτό ο Φαν Πέρσι βρήκε δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Οι συνθέσεις:Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (3-4-1-2): Τζόουνς (89′ Μακνάιρ), Κάρικ, Έβανς, Βαλένσια, Φελαϊνί, Μάτα, Γιανγκ, Ρούνεϊ (78′ Φαλκάο), Φαν Πέρσι, Γουίλσον (71′ Ερέρα)Λίβερπουλ (3-4-3): Τζόουνς, Τζόνσον (26′ Τουρε), Σκέρτελ, Λόβρεν, Χέντερσον, Τζέραρντ, Άλεν, Μορένο (68′ Μάρκοβιτς), Κουτίνιο, Στέρλινγκ, Λαλάνα (46′ Μπαλοτέλι)
Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικήςΣάββατο 13 Δεκεμβρίου 2014Μπέρνλι – Σαουθάμπτον 1-0(73′ Μπαρνς)Τσέλσι – Χαλ 2-0(7′ Αζάρ, 68′ Κόστα)Κρίσταλ Πάλας – Στόουκ 1-1(11′ Μακάρθουρ – 13′ Κράουτς)Λέστερ – Μάντσεστερ Σίτι 0-1(40′ Λάμπαρντ)Σάντερλαντ – Γουέστ Χαμ 1-1(22′ πέν. Γκόμες – 29′ Ντάουνινγκ)Γουέστ Μπρομ – Άστον Βίλα 1-0(72′ Γκάρντνερ)Άρσεναλ – Νιούκαστλ 4-1(15′, 58′ Ζιρού, 54′, 88′ πέν. Καθόρλα – 63′ Πέρες)Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 2014Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λίβερπουλ 3-0(12′ Ρούνεϊ, 40′ Μάτα, 71′ Φαν Πέρσι)18:00 Σουόνσι – ΤότεναμΔευτέρα 15 Δεκεμβρίου22:00 Έβερτον – ΚΠΡ