Άνετη και αήττητη η ΤΣΣΚΑ

Εύκολο απόγευμα είχε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη η οποία στην τελευταία αγωνιστική υποδεχόταν την Λιμόζ στην Ρωσία. Η αρκούδα πήρε τη νίκη με 88-56 και πέρασε ως πρώτη του δεύτερου ομίλου διατηρώντας το αήττητο.

Οι Ρώσοι δεν άφησαν πολλά περιθώρια στη Λιμόζ, μπήκαν δυνατά στον αγώνα και πέταγαν φωτιές επιθετικά. Η ΤΣΣΚΑ πήρε διαφορά από την αρχή αλλά η Λιμόζ έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 6′ για το 10-10. Από εκεί και πέρα η ΤΣΣΚΑ “έδεσε” την άμυνα της και συνέχισε στο ίδιο τέμπο στην άλλη πλευρά του παρκέ. 29-17 το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη οι παίκτες του Ιτούδη πίεσαν ακόμα περισσότερο στην άμυνα και δέχθηκαν σε ολόκληρο το δεκάλεπτο 10 πόντους. Η Λιμόζ απαντούσε και εκείνη με πιεστική άμυνα αλλά τα ποσοστά ευστοχίας στα σουτ τριών πόντων των Γάλλων ήταν απογοητευτικά. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ΤΣΣΚΑ να είναι μπροστά με 45-27.

Οι Ρώσοι κατέβασαν ταχύτητα στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ιτούδης έβαλε στην εξίσωση όλους του παίκτες που είχε στην διάθεση του. Ξεκούρασε τους βασικούς και το τέλος της περιόδου βρέθηκαν μπροστά με 62-43.

Η Λιμόζ ήταν τρομερά άστοχη από όλες τις θέσεις. Το 41% στα δίποντα, 29% στα τρίποντα και μόλις 54% στις βολές την ώρα που η ΤΣΣΚΑ είχε μοιράσει 29 ασίστ έναντι μόλις 9 της Λιζόν και με 11 λιγότερα ριμπάουντ ήταν μοιραίο να μην μπορεί να ακολουθήσει τους Ρώσους. Οι μόλις 5 πόντοι που είχε πέτυχε 1 και 15 πριν το τέλος στο τέταρτο δεκάλεπτο σε συνδυασμό με τους 26 που δέχθηκε έφεραν την ήττα με 88-56.

Κορυφαίος για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν ο Φριντζόν με 19 πόντους και 5 ασίστ σε 25 λεπτά ενώ για τη Λιμόζ ο Σμιθ πέτυχε 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 45-27, 62-43, 88-56

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ντε Κολό 5 (1), Τζάκσον 7 (1), Φριτζόν 19 (4), Βοροντσέβιτς 12 (2), Κάουν 7, Μαρκοϊσβίλι 10 (1), Χάινς 7, Στρεμπκόφ 6(2), Νίκολς 10 (2), Αστάπκοβιτς 5(1)

Λιμόζ: Σμιθ 12 (2), Βέστερμαν 4, Μοερμάν, Μπουνγκού – Κολό 8, Ζέρμπο 2, Τσικαμπούντ 8, Καμαρά 4, Μπατίστα 2, Κάρι 8 (2), Σάουθερλαντ 3, Πλεϊστεντ 2