Η Γαλατά το ήθελε πιο πολύ από τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός χωρίς συγκέντρωση σε αρκετό διάστημα του αγώνα και τον Μπράιν Ντάνστον, που έπαθε ελαφρύ διάστρεμμα στην προθέρμανση, έχασε τις «μάχες» του… αέρα και το ματς στο Αμπντί Ιπεκτσί από την Γαλατάσαραϊ (79-74). Με την νίκη της στο άδειο Αμπντί Ιπεκτσί – λόγω της τιμωρίας από τα επεισόδια και την δολοφονία του Μάρκο Ιβάνοβιτς – και την ήττα της Νεπτούνας στην Ισπανία από την Βαλένθια, η Γαλατά προκρίθηκε στο «Top 16».

Ο Ολυμπιακός δεν άρχισε καλά τον αγώνα. Χωρίς συγκέντρωση βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-0 πριν συμπληρωθεί το πρώτο τρίλεπτο του ματς με τον Κάρλος Αρόγιο να έχει πετύχει τους 9 πόντους! Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με 7 συνεχόμενους πόντους του Βασίλη Σπανούλη (11-7 λίγο μετά το 5’) και στην συνέχεια βελτιώνοντας την άμυνα τους, ισορρόπησαν την κατάσταση.

Ο Σπανούλης πέτυχε και τους 9 πρώτους πόντους του Ολυμπιακού στο ματς (14-9 στα 6’ και 30’’) και με τον Ματ Λοτζέσκι να έρχεται «ζεστός» από τον πάγκο οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στο καλάθι (20-18 σκορ πρώτου δεκάλεπτου). Με τρίποντο του Τρεμέλ Ντάρντεν και τέσσερις σερί πόντους του Κώστα Σλούκα (καλάθι και δύο βολές), ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 31-27 3’ και 47’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με τρίποντο του Αρόγιο, που έφτασε τους 17 προσωπικούς, η Γαλατά ισοφάρισε σε 33-33 (στο 17’ και 32’’) και πέρασε μπροστά στο σκορ με δύο βολές του Γιάνγκ (35-33 1’ και 26’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους), αλλά με τρίποντο του Λοτζέσκι και καλάθι του Όλιβερ Λαφαγιέτ οι «ερυθρόλευκοι» τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα, έστω και ισχνό (38-36).

Η τρίτη περίοδος ήταν πολύ κακή για τον Ολυμπιακό, που δέχθηκε σε αυτό διάστημα 21 πόντους και σκόραρε μόλις 12, με συνέπεια να βρεθεί πίσω στο σκορ με 57-50. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 39-38 με τρίποντο του Μίτσοβ στο πρώτο λεπτό του τρίτου δεκάλεπτου. Με σερί 7-0 και με την Γαλατά να έχει μεταφέρει το παιχνίδι της κοντά στο καλάθι με τους Γιανγκ, Πότσιους, η τουρκική ομάδα προηγήθηκε με 48-42 λίγο πριν το 24’ και με νέο σερί 6-0 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ερντέν Αρσλάν τελείωσε την τρίτη περίοδο στο +7 (57-50).

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 36-38, 57-50, 79-74.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Γιανγκ 13, Μίτσοφ 13 (1), Γκονλούμ 4, Πότσιους 11 (2), Αρόγιο 24 (3), Γκιουλέρ 10, Αρσλάν 4 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 7 (1), Χάντερ 10, Σπανούλης 11 (1), Σλούκας 8, Αγραβάνης 4, Καββαδάς 2, Κατσίβελης, Λαφαγιέτ 4, Ντάρντεν 6 (1), Λοτζέσκι 22 (4).