Η Φίτεσε πέταξε εκτός Κυπέλλου τον Άγιαξ

«Βόμβες»… έσκασαν στο Κύπελλο Ολλανδίας την Πέμπτη, καθώς η Φίτεσε πέτυχε πολύ μεγάλη νίκη με 4-0 στο Άμστερνταμ κόντρα στον Άγιαξ για τους «16» του θεσμού, αφήνοντας εκτός τον πρωταθλητή! Θρίαμβος και για την Εξέλσιορ, 6-0 τη Μπρέντα!

Η Φίτεσε πέτυχε από δυο γκολ σε κάθε ημίχρονο, ενώ σε καθοριστικό σημείο έγινε το 2-0 (45’). Δυο τέρματα πέτυχε για την φιλοξενούμενη ο Μπερτράντ Τραορέ! Η Εξέλσιορ σημείωσε δυο γκολ στο πρώτο μέρος κόντρα στην Μπράντα, ενώ τα άλλα τέσσερα σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο…

Να θυμίσουμε ότι πέρσι ο Άγιαξ έπαιξε στον τελικό της διοργάνωσης και συνετρίωη με 5-1 από την Τσβόλε!!!

Αναλυτικά για τους «16» του Κυπέλλου Ολλανδίας έχουμε:
Τρίτη
Φένλο-Τσβόλε 0-1 (12’ Νέσιντ)
Χεράκλες-Καμπούρ 0-3 (14’, 52’ Ελ Μακρινί, 61’ Μακ-Ιντσχ)
****Στο 24’ για την φιλοξενούμενη αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μπίκερ…
Τετάρτη
Ντε Γκραάφστσαπ-Τβέντε 2-4 (11’ Βερμέι, 79’ αυτ. Μπίελαντ/40’, 61’ Κορόνα, 45’, 69’ Ζίγεχ)
Αλκμάαρ-Ναϊμέγκεν 2-1 (33’, 62’ πεν. Τάνκοβιτς/66’ Λιμπόμπ)
Γκρόνινγκεν-Φόλενταμ 3-0 (44’ Μαχι, 71’ πεν. Φαν ντερ Φέλντεν, 89’ Ντε Λιου)
Πέμπτη
Εξέλσιορ-Μπρέντα 6-0 (8’, 63’ Αουασάρ, 18’ αυτ. Ντε Ρούβερ, 69’ Φα Βιρτ, 84’ Βερμέουλεν, 87’ Κρούις)
Άγιαξ-Φίτεσε 0-4 (22’, 58’ Μπερτράντ Τραορέ, 45’ Λαμπιάντ, 61’ Καζαϊσβίλι)