Της ανατροπής στο Κηφισιά-Εθνικός

Η Κηφισιά έκανε μία ακόμα εκπληκτική εμφάνιση στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ και νίκησε 3-2 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης σε αγώνα διαφήμιση για το βόλεϊ.

Ηταν το ντέρμπι των ανατροπών καθώς η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη προηγήθηκε 1-0 σετ, βρέθηκε να χάνει 2-1 σετ και 24-18 στο 4ο σετ και πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ με 15-13 χάρις τα σερβίς του Ζόραν Γιοβάνοβιτς!

Η Κηφισιά διατήρησε το αήττητο στην έδρα της, έβαλε τέλος στο σερί νικών (5-0) του Εθνικού και με 18 βαθμούς είναι στην 4η θέση. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης χάνει για τρίτη φορά εφέτος στο τάι μπρέικ, πήγε στους 19 βαθμούς και παρά την ήττα της διατηρήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Προβάδισμα Κηφισιάς

Στο πρώτο σετ ο Εθνικός δημιούργησε πρόβλημα στην υποδοχή της Κηφισιάς, την οποία ανάγκασε να κάνει αρκετά λάθη. Στο 15-17 του 1ου σετ ο Κόβαλτσουκ πήρε τη θέση του Φερέρα και για άλλη μια φορά αποδείχτηκε ο άνθρωπος για όλες τις δουλειές καθώς το +3 (17-14) για τον Εθνικό έγινε 18-18 με τον Γιοβάνοβιτς . Ο Κόβαλτσουκ με δύο προσωπικούς πόντους, ο Γιοβάνοβιτς με επίθεση και ο Σουλτανόπουλος με μπλοκ έκαναν σερί 4-0 και η Κηφισιά προηγήθηκε 23-19 «καθαρίζοντας» το σετ με 25-21.

Ισοφάριση και προβάδισμα Εθνικού

Ο Εθνικός μπήκε πιο αποφασισμένος στο 2ο σετ και με τα σερβίς του Άντριτς ξέφυγε με 8-3. Το 14-10 για το Εθνικός έγινε 15-15 με τις επιθέσεις του Γιοβάνοβιτς, αλλά ο Δαλακούρας λύτρωσε τον Εθνικό καθώς με σερί 3-0 η ακριτική ομάδα πήρε πάλι προβάδισμα 20-17. Παρά την πίεση της Κηφισιάς σε μπλοκ – άμυνα ο Εθνικός άντεξε και τελείωσε το σετ με χαμένο σερβίς του Κόβαλτσουκ και άουτ επίθεση του Φερέρα.

Η Κηφισιά ξεκίνησε με προβάδισμα 4-1 στο 3ο σετ αλλά γρήγορα ο Εθνικός πήρε τον έλεγχο με τα σερβίς του Τσουκ και την υπεροχή του στην επίθεση και προηγήθηκε 11-8 και αργότερα 14-9 με άουτ του Κόβαλτσουκ. Ο Εθνικός κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος και με το 25-19 έκανε το 2-1 σετ.

«Απίστευτη» ανατροπή από 24-18

Το τέταρτο σετ ήταν από τα καλύτερα του πρωταθλήματος καθώς έκρυβε μεγάλες συγκινήσεις. Ο Εθνικός ξέφυγε 5-2, η Κηφισιά ισοφάρισε 10-10 αλλά τα σερβίς του Άντριτς έφεραν σερί 4-0 για το 14-10. Η διαφορά όχι μόνο διατηρήθηκε αλλά διευρύνθηκε στο +6 (24-18) με τα μπλοκ του Εθνικού και τα λάθη των γηπεδούχων. Κι ενώ όλα έδειχναν πως ήταν θέμα χρόνου να τελειώσει ο αγώνας για τον Εθνικό, ο Άντρις έχασε το σερβίς (24-19) και ο Γιοβάνοβιτς πήγε στο σερβίς. Ο διαγώνιος της Κηφισιάς πιάνοντας εκπληκτικό ρυθμό από τα 9 μέτα άρχισε να «πυροβολεί» την υποδοχή του Εθνικού. Με τρεις διαδοχικούς άσσους μείωσε σε 24-22 και με δύο μπλοκ από Σουλτανόπουλο – Φερέρα έγινε το 24-24 εν μέσω αποθέωσης από τους οπαδούς του ΑΟΚ. Ο νέος άσσος του Γιοβάνοβιτς έκανε το 25-24 δημιουργώντας συνολικό σερί 7-0!

Ο Εθνικός πέρασε και πάλι μπροστά με 26-25, 27-26, 28-27 και 29-28 αλλά η Κηφισιά όχι μόνο άντεξε την πίεση αλλά με πρώτο χρόνο του Παπαγγελόπουλου ισοφάρισε 29-29 και με δύο άουτ επιθέσεις από Άντριτς και Τσουκ πήρε και το σετ 31-29 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

«Θρίλερ» και το τάι μπρέικ

Στο 5ο σετ η Κηφισιά με καλύτερη ψυχολογία και αποτελεσματικό μπλοκ έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 10-6 και αργότερα 14-10. Εκεί ήταν η σειρά του Εθνικού να απαντήσει δείχνοντας πως είναι ικανός για νέα ανατροπή. Με επιθέσεις από Άντριτς, Τσουκ και Μίχαλι ο Εθνικός μείωσε 14-13 και ο Γιοβάνοβιτς έφερε τη νίκη για την Κηφισιά μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 11 άσσους, 67 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 62 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (25-21, 23-25, 19-25, 31-29, 15-13)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 15 (9/12 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 13 (13/16 επ), Φερρέρα 6 (4/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ – 48% άριστες), Ρουμελιωτάκης 9 (8/14 επ, 1 μπλοκ, 65% υπ – 45% άριστες), Γιοβάνοβιτς 32 (25/50 επ, 7 άσσους) / Ταμπουρατζής (λ, 75% υπ – 54% άριστες), Κάπελλας (λ, 67% υπ – 67% άριστες), Κόβαλτσουκ 9 (8/16 επ, 1 άσσος, 73% υπ – 53% άριστες), Κόντος, Όστιν

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς, Μιχάλ 17 (9/14 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Παπάζογλου 6 (5/11 επ, 1 μπλοκ), Τσουκ 27 (19/35 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ, 67% υπ – 52% άριστες), Αν. Δαλακούρας 8 (6/17 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ – 41% άριστες), Άντριτς 28 (23/42 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 59% υπ – 47% άριστες), Κασαμπαλής.