Πρεμιέρα με «διπλό» στο Βελιγράδι η Ρεάλ

Με πολύ καλή άμυνα στα πρώτα τρία δεκάλεπτα και κορυφαίους τους πολύπειρους Ρούντι Φερνάντεθ, Φελίπε Ρέγιες και Σέρχι Ροντρίγκεθ η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε… ποδαρικό με το δεξί στο Top 16 της Ευρωλίγκας μέσα στο Βελιγράδι (79-72 τον Ερυθρό Αστέρα).

Η «Βασίλισσα» στην αναμέτρηση για τον E Όμιλο μπήκε με ενέργεια στην άμυνα και συγκεντρωμένη στην επίθεση στην «καυτή» «Κόμπανκ Αρίνα» και είχε από την αρχή τον έλεγχο του ματς (13-7 στο 6’). Η Ρεάλ προηγήθηκε με 20-12 στο 12’, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα ξέσπασμα και σερί 9-0, προσπέρασαν με 21-20 δύο λεπτά αργότερα.

Η «Βασίλισσα», όμως, έμεινε ψύχραιμη, ανέκτησε το προβάδισμα (30-25 στο 17’) και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +3 (34-31). Η Ρεάλ ανέβασε την διαφορά στους 7 (38-31) στο πρώτο δίλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν και με σερί 7-0 προσπέρασαν ξανά (40-38) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Η «Βασίλισσα», ωστόσο, στο δεύτερο πεντάλεπτο του τρίτου δεκάλεπτου, ανέβασε την πίεση στην άμυνα της, βρήκε ρυθμό στην επίθεση της και ξέφυγε με 13 (58-45) στο τέλος της περιόδου, μετά από επιμέρους σκορ 20-5!

Η Ρεάλ συνέχισε να κυριαρχεί στην τελευταία περίοδο και στο 35’, προηγήθηκε με 12 (71-59). Ο Ερυθρός Αστέρας επιχείρησε καθυστερημένα να κάνει την ανατροπή, αλλά η «Βασίλισσα» με την άμυνα της να λειτουργεί καλά, δεν του επέτρεψε να την απειλήσει.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 31-34, 45-58, 72-79.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ουίλιαμς 3, Ντάνγκουμπιτς, Μίτροβιτς 13 (1), Λάζιτς 8 (2), Μπλάζιτς 6 (2), Κάλινιτς 10, Μαριάνοβιτς 9, Τζένκινς 7 (1), Γιόβιτς 3 (1), Τσίρμπες 3

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ρίβερς 5 (1), Φερνάντεθ 15 (3), Νοτσιόνι 9 (1), Ματσιούλις 3, Ρέγιες 13 (1), Ροντρίγκεθ 12 (2 τρ, 7 ασ), Αγιόν 4, Κάρολ 2, Γιουλ 5 (1), Μπουρούσης 6, Σλότερ 4