Η Λέστερ πέταξε εκτός τη Νιουκάστλ

Η Λέστερ με γκολ του Αργεντινού, Λεονάρντο Ουγιόα, ήταν η μεγάλη νικήτρια στην έδρα της με 1-0 κόντρα στη Νιουκάστλ για τον γ’ γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας και έτσι οι «αλεπούδες» πήραν σπουδαία πρόκριση στους «32» του θεσμού… Σουόνσι και Γουέστ Μπρομ σφράγισαν με θριάμβους τα εισιτήριά τους!

Λέστερ και Νιουκάστλ ήταν οι μόνες ομάδες της Πρέμιερ Λιγκ που έπαιξαν μεταξύ τους στην συγκεκριμένη φάση του Κυπέλλου. Η ουραγός της βαθμολογίας έστω και δύσκολα, νίκησε με 1-0 και «χρυσός» σκόρερ ήταν ο Ουλόα στο 39’… Αυτό ήταν, ουσιαστικά το πρώτο ματς για τις «καρακάξες». μετά την αποχώρηση του Άλαν Πάρντιου από τον πάγκο (ανακοινώθηκε από Κρίσταλ Πάλας),
Να θυμίσουμε πως η Λέστερ την Πρωτοχρονιά πήρε ισοπαλία (2-2) από την Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ». Οι «αλεπούδες» δεν έχασαν μάλιστα για 3ο σερί αγώνα με 2-1-0, καθώς είχαν ολοκληρώσει το 2014 νικώντας 1-0 στην έδρα της Χαλ για την Πρέμιερ Λιγκ, ενώ πριν μετρούσαν 6 σερί ήττες και 13 αγωνιστικές χωρίς νίκη!

Με… περιπάτους πέρασαν Σουόνσι και Γουέστ Μπρομ. Οι «κύκνοι» συνέτριψαν με 6-2 εκτός έδρας την Τρανμίρ και οι «μπάγκις»… σκόρπισαν με 7-0 τη Γκέιτσχεντ, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπεραχίνο, που πέτυχε… καρέ των. Ο Γιώργος Σαμαράς αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, μπαίνοντας ως αλλαγή στο 54’ στην θέση του Ντοράνς.

Η Μπόρνμουθ (πρωτοπόρος της Τσάμπιονσιπ) θριάμβευσε με 5-1 εκτός έδρας της Ρόδεραμ. Πολύ δύσκολη πρόκριση πήρε η Μπέρμιγχαμ, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από τους ερασιτέχνες της Μπλάιθ Σπάρτανς, αλλά με ξέσπασμα έξι λεπτών στην επανάληψη, έφτασε στην ανατροπή και στη νίκη με 3-2!!!

Αναλυτικά για τον 3οι γύρο (φάση των «64») του Κυπέλλου Αγγλίας έχουμε:
Παρασκευή
Κάρντιφ-Κόλτσεστερ 3-1 (34’ Ραλς, 53’ Χάρις, 60’ Τζόουνς/74’ Σέαρς)
Σάββατο
Γουέστ Μπρομ-Γκέιτσχεντ 7-0 (42’, 46’ 53’, 90+1’ Μπεραχίνο, 45+1’ Ανιτσέμπε, 55’ Μπραντ, 79’ Μόρισον)
Κέμπριτζ-Λούτον 2-1 (27’ Σίμπσον, 74’ Χάριμαν/66’ Ντόναλντσον)
Λέστερ-Νιουκάστλ 1-0 (39’ Ουλόα)
Μίλγουολ-Μπράντφορντ 3-3 (36’ ΜακΝτόναλντ, 66’, 83’ Φούλερ / 6’, 76’ Κνοτ, 70’ αυτ. Νέλσον)
Μπάρνσλεϊ-Μίντλεσμπρο 0-2 (48’ Φόσεν, 84’ Αγιάλα)
Μπλάιθ Σπάρτανς-Μπέρμιγχαμ 2-3 (35’, 41’ Ντέιλ – 52’ Νόλακ, 55’, 58’ Τόμας)
Μπόλτον-Γουίγκαν 1-0 (76’ Κλάουχ)
Μπρέντφορντ-Μπράιτον 0-2 (88’ Ντανκ, 90+3’ Ο’ Γκρέιντι)
Ντέρμπι-Σάουθπορτ 1-0 (90+3’ Μάρτιν)
Ντονκάστερ-Μπρίστολ Σίτι 1-1 (50’ ΜακΚούλουχ / 75’ Σμιθ)
Πρέστον-Νόριτς 2-0 (71’, 84’ Γκάλαχερ)
Ρόδεραμ-Μπόρνμουθ 1-5 (10’ Μπρίντλεϊ – 44’ ΜακΝτόναλντ, 58’ Στάνισλας, 63’ Φρέιζερ, 67’, 71’ Κέρμοργκαντ)
Ροτσντέιλ-Νότιγχαμ 1-0 (12’ πεν. Βινσέντι)
Τρανμίρ-Σουόνσι 2-6 (70’ Πάουερ, 83’ Στόκτον – 34’ Ντάιερ, 49’ Κάρολ, 59’ Μπάροου, 77’, 90+4’ Γκομίς, 85’ Ρούτλτετζ)
Τσάρλτον-Μπλάκμπερν 1-2 (55’ Γκούντμουντσον – 4’, 59’ Τέιλορ)
Σκάνθορπ-Τσέστερφιλντ (21:45)

****Σε περίπτωση ισοπαλίας θα υπάρξει επαναληπτικός στην έδρα της φιλοξενούμενης ομάδας. Εάν έχουμε νέα ισοπαλίας, τότε θα ακολουθήσει παράταση, ενώ εάν χρειαστεί θα χτυπηθούν και πέναλτι …

****Να αναφέρουμε πως την Παρασκευή η Μ.Κ. Ντονς υποδέχτηκε την Τσέστερφιλντ για τον  2ο γύρο του Κυπέλλου και η φιλοξενούμενη νίκησε με 1-0 με γκολ του Ρόμπερτς στο 43’. Έτσι, η Τσέστερφιλντ θα παίξει την Τρίτη εκτός κόντρα στην Σκάνθορπ. Εδώ να αναφέρουμε πως αυτό το παιχνίδι έγινε κανονικά στις 7 Δεκεμβρίου, με την Τσέστερφιλντ να επικρατεί και τότε με 1-0. Μόνο που η νικήτρια δεν είχε γραπτή έγκριση από την Γουλβς για την χρησιμοποίηση του δανεικού στόπερ Μαρκγρίτερ και η Ομοσπονδία επέλεξε τη «χρυσή» τομή της επανάληψης του αγώνα. Εάν την Παρασκευή είχαμε ισοπαλία, τότε οι δυο ομάδες θα έπαιζαν παράταση, εάν χρειαζόταν τα χτυπούσαν και πέναλτι…