Νίκη για Ρόμα, φωνάζει η Ουντινέζε

Πολύ σημαντική νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει η Ρόμα στο Φρίουλι επί της Ουντινέζε με 1-0 για την 17η αγωνιστική της Serie A.

Με αυτούς τους τρεις βαθμούς οι τζαλορόσι έφτασαν τους 39 βαθμούς, όσους έχει και η πρωτοπόρος Γιουβέντους που αγωνίζεται αργότερα κόντρα στην Ίντερ, στο ντέρμπι ντ’Ιτάλια.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε με κεφαλιά ο Νταβίντε Αστόρι στο 17ο λεπτό ύστερα από κόρνερ του Τότι .

Για τη Ρομα ξεκίνησαν βασικοί ο Μανωλάς και ο Χολέβας, ενώ ο Τοροσίδης μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο στη θέση του Μαϊκόν . Από την άλλη πλευρά Καρνέζης και Κονέ ξεκίνησαν στην αρχική ενδεκάδα, με τον διεθνή μεσοεπιθετικό να έχει καλή απόδοση και να προσπαθεί πολύ να φέρει το ματς στα ίσια.

Πολύ καλός ήταν και ο Καρνέζης που σταμάτησε αρκετές φορές τους επιθετικούς της Ρόμα και κράτησε το σκορ χαμηλά. Η ομάδα του άλλωστε φωνάζει για πέναλτι λίγο πριν το τέλος για μαρκάρισμα του Εμανουέλσον στον Κονέ.