Η Αμπερντίν τον… χαβά της

Την 8η σερί νίκη στο πρωτάθλημα Σκωτίας πέτυχε η Αμπερντίν, καθώς για την 21η αγωνιστική πέρασε από την έδρα της Σεντ Μίρεν με 2-0 και έτσι είναι στο +4 από την Σέλτικ, η οποία έχει δυο ματς λιγότερα… Αναβολές στην Σκωτία και λόγω του καιρού! Νέα νίκη για την Ινβερνές, «τρίποντο» και για την Νταντί…

Η Αμπερντίν πέτυχε δυο γκολ μέσα σε δυο λεπτά στο πρώτο μέρος και έφτασε στην επιτυχία κόντρα στην Σεντ Μίρεν, η οποία γνώρισε την 3η σερί ήττα και είναι στην τελευταία θέση. Σκόρερς των νικητών ήταν οι ΜακΓκιν στο 31’ και Λόγκαν στο 33’.

Η Ινβερνές πέτυχε την 3η σερί νίκη, καθώς επικράτησε με ανατροπή, παίζοντας με 10 παίκτες από το 47’, με σκορ 2-1 στην έδρα της Κιλμάρνοκ και παρέμεινε στην τρίτη θέση. Η γηπεδούχος γνώρισε την 2η σερί ήττα και είναι στο -2 από την 6η θέση. Να αναφέρουμε πως η γηπεδούχος προηγήθηκε στο σκορ στο 47’ με πέναλτι του Ερεμένκο. Στο ίδιο λεπτό για την φιλοξενούμενη ο Ράβεν είδε την δεύτερη (η πρώτη στο 19’) κίτρινη κάρτα, αλλά η Ινβερνές έφτασε στην επιτυχία με δυο γκολ από τον ΜακΚέι στο 53’ και στο 81’…
Η Νταντί επέστρεψε στις νίκες, καθώς… σκόρπισε τη Μάδεργουελ (στο 44’ έμεινε με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Ογιάμα με απευθείας κόκκινη) με 4-1 εντός έδρας και ανέβηκε στους 25 πόντους και στο -4 από την πρώτη εξάδα. Η φιλοξενούμενη με την τρίτη σερί νίκη είναι στο +6 από τις δυο τελευταίες θέσεις…

Αναλυτικά για την 21η αγωνιστική στην Πρέμιερ Σκωτίας έχουμε:
Νταντί-Μάδεργουελ 4-1 (3’ Χάρις, 7’ Στούαρτ, 33’ Ιρβάιν, 69’ αυτ. Ο’ Μπρίεν/18’ Σάτον)
Κιλμάρνοκ-Ινβερνές 1-2 (47’ πεν. Ερεμένκο/53’, 81’ ΜακΚέι)
Σεντ Μίρεν-Αμπερντίν 0-2