Ξέσπασε στην Ελευσίνα ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός μπήκε μουδιασμένος στην αναμέτρηση με αντίπαλο τον Πανελευσινιακό στο ΟΑΚΑ, αλλά μετά το πρώτο δεκάλεπτο… ξέσπασε στους «σταχυοφόρους» για τις δύο σερί ήττες από ΠΑΟΚ, Μπαρτσελόνα (91-54).
Πρωταγωνιστές της νίκης των «πρασίνων» για την 12η αγωνιστική του Πρωταθλήματος, ήταν ο Εστέμπαν Μπατίστα και ο Αντώνης Φώτσης, που… ξύπνησε τον Παναθηναϊκό από το νωθρό ξεκίνημα του. Το χειροκρότημα των φιλάθλων των «πρασίνων», που αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία στο δεξί χέρι Έι Τζέι Σλότερ και τον ασθενή Νίκο Παππά, κέρδισαν οι πιτσιρικάδες Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, Γιώργος Παπαγιάννης και Μιχάλης Λούντζης, ο οποίος, μάλιστα, σε ηλικία 16 ετών έκανε το ντεμπούτο του στην BasketLeague.
Ο Πανελευσινιακός χωρίς τέσσερις παίκτες, που αντιμετώπιζαν προβλήματα τραυματισμών και υγείας (Περικλής Δορκοφίκης, Φώτης Βασιλόπουλος, Γιάννης Αθανασούλας και Νίκος Καλλές), δεν μπόρεσε να αντέξει στο δεύτερο ημίχρονο.
Ο Παναθηναϊκός άρχισε με 7-0 στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, αλλά στην συνέχεια ήταν άστοχοι (0/11 τρίποντα) και οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την κατάσταση και με τον νέο παίκτη τους, Νεμάνια Μίτροβιτς προηγήθηκαν με 20-15 στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Οι «πράσινοι»… αφυπνίστηκαν και με σερί 10-0 με πέντε πόντους του Φώτση (καλάθι και τρίποντο) και τρίποντο του Λουκά Μαυροκεφαλίδη προσπέρασαν με 25-20 με 5’ και 27’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με πρωταγωνιστές τους Φώτση και ΝτεΜάρκους Νέλσον ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με διψήφια διαφορά (33-22) 1’ και 45’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους και με το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Γιάνις Μπλουμς μετά από πέντε άστοχες προσπάθειες πήγαν στην ανάπαυλα με προβάδισμα 14 πόντων (40-26).
Οι «πράσινοι» είχαν βρει ρυθμό και με τρίποντα των Διαμαντίδη, Βασίλη Χαραλαμπόπουλου και γκολ φάουλ του Μπατίστα προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διαφορά 20 πόντων (49-29) λίγο πριν το 22’. Ο Μπατίστα κυριαρχούσε στις δύο ρακέτες, ο Χαραλαμπόπουλος έδινε επιθετικές λύσεις, η άμυνα λειτουργούσε πολύ καλά και με κάρφωμα του Φώτση ο Παναθηναϊκός τελείωσε την τρίτη περίοδο στο +25 (67-42).
Με καλάθι του Νέλσον και τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη η διαφορά έφτασε τους 30 (72-42) με το… καλημέρα του τελευταίου δεκάλεπτου. Με 3/4 τρίποντα του Μπλουμς στα τελευταία τέσσερα λεπτά της συνάντησης διαμορφώθηκε η τελική διαφορά των 37 πόντων.
Τα δεκάλεπτα: 15-16, 40-26, 67-42, 91-54.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Μποχωρίδης 4, Γιάνκοβιτς 5 (1), Φώτσης 13 (1), Νέλσον 11 (1), Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 5 (1), Γκιστ 6, Μπατίστα 17, Λούντζης, Μπλουμς 12 (4), Παπαγιάννης 4.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Κουστένης): Κοξ 13 (3), Μίτροβιτς 6, Τσακαλέρης, Λούμπι 18, Μάρκοβιτς 6, Ιωάννου 4, Τζόνσον 7 (1), Αβραμίδης, Γκουαλτιέρι.