«Φούσκα» η μετοχή «γκρανάτα»

131 ΤΟΡΙΝΟ-ΛΑΤΣΙΟ

Μονός αγώνας για το Κύπελλο Ιταλίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας θα ακολουθήσουν παράταση και αν χρειαστεί,  πέναλτι. Το ασιατικό χάντικαπ άλλαξε κατά της Τορίνο, αλλά η τιμή για τη γηπεδούχο είναι  ψηλά σε κάθε περίπτωση. Στο πρωτάθλημα, η ομάδα του Τορίνο ηττήθηκε από τη Λάτσιο με 2-1 στη Ρώμη, προς τα τέλη Οκτωβρίου. Οι «γκρανάτα» προέρχονται από ισοπαλία απέναντι στη Μίλαν με 1-1, σε ένα παιχνίδι όπου θα μπορούσαν άνετα να το έχουν κερδίσει αν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια. Μάλιστα από το 45ο λεπτό και μετά η Τορίνο έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά το μόνο που κατάφερε τελικά, ήταν να ισοφαρίσει 10 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Απέναντι στη Λάτσιο, η ομάδα του Τζαμπιέρο Βεντούρα θα αναγκαστεί να στερηθεί τον βασικό της φορ, Κουαλιαρέλα, αλλά θα είναι διαθέσιμος ο νεοαποκτηθείς Μάξι Λόπεζ. Η Λάτσιο έχασε την ευκαιρία για θρίαμβο απέναντι στη Ρόμα, καθώς έμεινε στο τελικά στο 2-2, στο ντέρμπι της αιώνιας Πόλης. Προηγήθηκε με 2-0 και ήταν εξαιρετική χωρίς να απειληθεί καθόλου από τη Ρόμα, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε να διατηρήσει τα κεκτημένα και λίγο έλλειψε να χάσει, καθώς μετά το 2-2, οι «τζιαλορόσσι» απείλησαν και με τρίτο γκολ, κάτι που θα ήταν καταστροφή, αλλά τελικά έμεινε η ισοπαλία. Προέκυψε πρόβλημα με τον σούπερ φορμαρισμένο Φελίπε Αντερσον ο οποίος αντιμετώπισε οικογενειακό πρρόβλημα, αλλά τελικά ο Βραζιλιάνος συμπεριλήφθηκε στην αποστολή της ομάδας και θα βρίσκεται τουλάχιστον στον πάγκο. Σημαντικές απουσίες για τη Λάτσιο, ο αρχηγός της Μάουρι, αλλά και ο στόπερ Ντε Φράι. Με βάση το rotation που θα εφαρμόσει η Λάτσιο, αλλά και μετά την ελπιδοφόρα εμφάνιση του Τορίνο απέναντι στη Μίλαν, περιμένουμε από τον κόσμο να στηρίξει τη γηπεδούχο, η οποία προσφέρεται σε καλές τιμές. Οι μπουκ το γνωρίζουν, αλλά δεν συναινούν και θεωρούν ότι η Λάτσιο είναι το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Πάμε στο «διπλό».