Έτσι τον πάνε μετά το «Καραϊσκάκη»

<h3>Τα παράπονα του ΠΑΟΚ για τη διαιτησία έχουν αυξηθεί σημαντικά μετά τη νίκη του επί του Ολυμπιακού στο «Γ. Καραϊσκάκης», η οποία τον είχε φέρει προσωρινά στο +5 στις αρχές Δεκεμβρίου. Το sdna.gr κάνει μια αναδρομή σε ό,τι έχει συμβεί μετά το ματς του Φαλήρου…</h3>
<p><span class="newLetter">Σ</span><span>το… κυνήγι του Ολυμπιακού για την κατάκτηση του πρωταθλήματος συνεχίζει να βρίσκεται ο ΠΑΟΚ μετά τη χθεσινή του νίκη κόντρα στην Καλλονή, αλλά το κλίμα τόσο σε διοικητικό επίπεδο όσο και στο αγωνιστικό τμήμα, μόνο ευχάριστο δεν μπορεί να το χαρακτηριστεί.</span><br /><br /><span>Στον «Δικέφαλο του Βορρά» ο εκνευρισμός και η ανησυχία για το μέλλον είναι δύο στοιχεία που εμφανίζονται σε έντονο βαθμό, αφού υπάρχει η αίσθηση ότι υπάρχει σαφής στοχοποίηση από τη διαιτησία και ειδικότερα μετά τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης».</span><br /><br /><span>Ανέκαθεν υπήρχαν παράπονα και γκρίνια από τον ΠΑΟΚ για τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζεται η ομάδα τους από τους ρέφερι, αλλά οι αντιδράσεις των ιθυνόντων της ΠΑΕ της Θεσσαλονίκης έχουν οξυνθεί από εκείνο το ματς της 3ης Δεκεμβρίου στο Φάληρο, καθώς τα παράπονά τους εκφράζονται σχεδόν μετά από κάθε ματς.</span><br /><br /><span>Το sdna.gr θυμάται όλα τα παιχνίδια του «Δικεφάλου» μετά το ματς με τον Ολυμπιακό και αναφέρει τα συγκεκριμένα παράπονα από τη διαιτησία και σε ποιες περιπτώσεις αυτά εκφράστηκαν δημόσια.</span><br /><br /><strong>Ξάνθη-ΠΑΟΚ 4-2 (7 Δεκεμβρίου 2014)</strong><br /><span>Ο ΠΑΟΚ δοκιμάζεται στα Πηγάδια κόντρα στη Skoda Ξάνθη, γνωρίζοντας ότι ο Ολυμπιακός έχει χάσει βαθμούς κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα εντός έδρας και έχει μεγάλη ευκαιρία να αυξήσει τη μεταξύ τους διαφορά στους 7 πόντους. Ωστόσο, οι Ακρίτες ήταν ανώτεροι και επικράτησαν με το τελικό 4-2. Παρ' όλα αυτά, ο «αγαπημένος» ρέφερι του ΠΑΟΚ, Χαράλαμπος Καλογερόπουλος, κατάφερε να προκαλέσει αντιδράσεις στους ιθύνοντες της ομάδας λόγω «ανάποδων» σφυριγμάτων κι όχι μόνο. Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξαν πολλές καθυστερήσεις στο ματς, αλλά ο ρέφερι έδωσε μόλις 3 λεπτά επιπλέον χρόνο, όσα δηλαδή υποδεικνύονται απλά για τις 6 αλλαγές δύο ομάδων. Από τους «ασπρόμαυρους» δεν εκφράστηκε δημόσια κάποια διαμαρτυρία, αφού έμειναν στο γεγονός ότι η αγωνιστική εικόνα ήταν τέτοια που δεν μπορούσαν να αναλωθούν σε συζήτηση για τη διαιτησία. Πάντως, στο τέλος του αγώνα ο Άγγελος Αναστασιάδης ήταν έξαλλος με τον Καλογερόπουλο για το χρόνο των καθυστερήσεων…</span><br /><br /><br /><strong>ΠΑΟΚ-Κέρκυρα 2-1 (14 Δεκεμβρίου 2014)</strong><br /><span>Μία από τις χειρότερες εμφανίσεις του στο φετινό πρωτάθλημα πραγματοποίησε στην Τούμπα κόντρα στους «Φαίακες» ο ΠΑΟΚ κι εκεί υπήρχαν διαμαρτυρίες εκατέρωθεν. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων διαμαρτύρονται δικαίως για μια φάση στο 39' που ο Ζορμπάς υποδεικνύεται λανθασμένα σε θέση οφ-σάιντ με τον τελευταίο να βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ με τον Γλύκο. Από την άλλη μεριά, ο «Δικέφαλος» διαμαρτύρεται για ένα φάουλ που καταλόγισε ο Κουκουλάκης υπέρ της Κέρκυρας στα όρια της μεγάλης περιοχής στις καθυστερήσεις του ματς και λίγο έλειψε να προκύψει ισοφάριση, καθώς η μπάλα από το φάουλ χτύπησε στο δοκάρι.</span><br /><br /><br /><strong>ΠΑΣ Γιάννινα-ΠΑΟΚ 3-0 (18 Δεκεμβρίου 2014)</strong><br /><span>Ο ΠΑΟΚ δείχνει εκείνη την περίοδο ότι δεν «πατάει» καλά στα πόδια του σε αγωνιστικό επίπεδο και δοκιμάζεται στην πάντα δύσκολη έδρα των Ιωαννίνων κόντρα στον ΠΑΣ που λίγες μέρες νωρίτερα είχε αποσπάσει ισοπαλία μέσα στο «Γ. Καραϊσκάκης». Η ομάδα της Ηπείρου κυριάρχησε σε κάθε γραμμή του γηπέδου, με αποτέλεσμα να «φιλοδωρήσει» το σύνολο του Άγγελου Αναστασιάδη με τρία γκολ. Λόγω αυτού του γεγονότος, ο Μιχάλης Βοσκάκης δεν αποτέλεσε τον πρωταγωνιστή της αναμέτρησης, αλλά στον ΠΑΟΚ έχουν ακόμα να λένε για το γεγονός ότι πήραν το πρώτο υπέρ τους φάουλ στο 36' της αναμέτρησης.</span><br /><br /><br /><strong>Λεβαδειακός-ΠΑΟΚ 1-2 (21 Δεκεμβρίου 2014)</strong><br /><span>Το πρώτο ματς μέσα στη σεζόν που πραγματικά η συζήτηση για τη διαιτησία «άναψε» για τα καλά. Ο λόγος ήταν η διαιτησία του Ανδρέα Παππά στη Βοιωτία που ανάγκασε όλους στον ΠΑΟΚ όχι απλά να «ψιθυρίσουν», αλλά να φωνάξουν για τον τρόπο με τον οποίο σφύριζε ο Αθηναίος ρέφερι. Από την αρχή του ματς οι παίκτες του ΠΑΟΚ διαμαρτύρονταν για τη διαφορά σφυριγμάτων για τη μία και την άλλη ομάδα και πραγματικά επόπτες και διαιτητής τα έκαναν μαντάρα. Το πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ φαίνεται ότι ξεκινά από οριακή θέση οφ-σάιντ ενώ στο δεύτερο ημίχρονο είναι χαρακτηριστικό ότι τα φάουλ κατά του «Δικεφάλου» είναι 29 την ίδια στιγμή που οι Βοιωτοί έχουν υποπέσει σε 14. Ωστόσο, χαρακτηριστικό της κάκιστης απόδοσης του Παππά είναι τα φάουλ που σφύριζε στο τελευταίο εικοσάλεπτο του ματς γύρω-γύρω από την περιοχή του «Δικεφάλου». Επιπλέον, υπάρχουν και δύο φάσεις υποδείξεων οφ-σάιντ κατά του ΠΑΟΚ που δεν υπάρχουν σε καμία περίπτωση. «Είπα και το καλοκαίρι ότι πρέπει να κερδίζουμε και τους διαιτητές. Όταν γνωρίζεις ότι ο άλλος έρχεται να σκοτώσει, εσύ δεν βγαίνεις μπροστά του. Παρακάλεσα την Παναγιά να δώσει το πρωτάθλημα στον ΠΑΟΚ, δεν ζήτησα τίποτα άλλο, να μας δώσει όλους κουράγιο, να μας δώσει την δύναμη,γιατί αυτό που έγινε και αγανακτεί ο κόσμος, εμείς δεν πρέπει να το κάνουμε. Να βγούμε μπροστά και να μας σκοτώσουν εύκολα. Πρώτη φορά, είμαι 61 χρονών, παίζω από τα 12 μου, έχουν δει τα ματάκια μου πάρα πολλά, αλλά δεν το έχω ξαναδεί αυτό το σημερινό. Είμαι εδώ για να το αντιμετωπίσω. Δεν θα δώσουμε τροφή», ήταν η δήλωση του Άγγελου Αναστασιάδη που σπάνια ασχολείται με τους διαιτητές, ενώ την ίδια ώρα ο Σαλπιγγίδης σχολίαζε ότι ο Παππάς σφύριζε την παραμικρή επαφή, ο Σκόνδρας έκανε λόγο για μια «εριστική διαιτησία» και ο Δημήτρης Παπαδόπουλος για «τρομοκρατία που πρέπει να σταματήσει».</span><br /><br /><br /><strong>ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 3-2 (3 Ιανουαρίου 2015)</strong><br /><span>Όσο περνά ο καιρός, όλο και «φουντώνει» η συζήτηση για τη διαιτησία και ταυτόχρονα αυξάνονται τα παράπονα του ΠΑΟΚ προς αυτήν. Ενδεικτικό παράδειγμα τα όσα έγιναν στην Τούμπα κόντρα στον Πανιώνιο από τον διαιτητή Δελφάκη, αφού σε ένα ματς που ο ΠΑΟΚ είχε σαφέστατη υπεροχή στην κατοχή της μπάλας, κατάφερε στο τέλος να έχει και ένα φάουλ περισσότερο από τους Νεοσμυρνιώτες. Ωστόσο, το highlight της βραδιάς για τον διαιτητή του συνδέσμου Αρκαδίας σημειώθηκε στο 9', όταν η «βουτιά» του Κολοβού καταλογίστηκε πέναλτι. Πέναλτι υποδείχθηκε και στο 70' υπέρ του Δημήτρη Παπαδόπουλου που σίγουρα ήταν περισσότερο από εκείνο του Κολοβού. Τέλος, στις καθυστερήσεις του ματς ο Οικονόμου του Πανιώνιου σκοράρει για να διαμορφώσει το 3-3, αλλά το γκολ ορθά ακυρώθηκε ως οφ-σάιντ, πριν ακολουθήσει μεγάλη συζήτηση για τη …στραβή γραμμή της NOVA.</span><br /><br /><br /><strong>Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΟΚ 3-0 (10 Ιανουαρίου 2015)</strong><br /><span>Η «εκδρομή» (όπως τη χαρακτήρισε ο ίδιος ο Άγγελος Αναστασιάδης) στην Τρίπολη συνοδεύτηκε από μια ήττα από τον τοπικό Αστέρα με κατεβασμένα τα χέρια και τελικό σκορ με 3-0. Όντως, ο «Δικέφαλος» με βάση την απόδοσή του δεν μπορεί να ρίξει ευθύνες μόνο στη διαιτησία για την ήττα του σε ένα ματς που ξεκάθαρα ο αντίπαλος ήταν καλύτερος. Ωστόσο, υπάρχουν και οι ευθύνες του Χαράλαμπου Καλογερόπουλου (ναι, πάλι αυτός) που σε ένα ακόμα ματς κατάφερε να γίνει ο αρνητικός πρωταγωνιστής. Κι όλα αυτά τα κατάφερε σε ένα 10λεπτο και μετά έδωσε σειρά στους βοηθούς του. Συγκεκριμένα, στο 6' καταλογίζει πέναλτι κατά του ΠΑΟΚ σε παράβαση που όντως έγινε, αλλά εκτός περιοχής και δύο λεπτά αργότερα δεν είδε ξεκάθαρο κοντρόλ του Γιαννιώτα με το χέρι, πριν σουτάρει για το 1-0 υπέρ των Αρκάδων. Στη συνέχεια, οι παίκτες της Τρίπολης υποδείχθηκαν σε 2-3 περιπτώσεις σε θέση οφ-σάιντ, μεταξύ των οποίων και μία στο 90' που η Τρίπολη σκοράρει, αλλά το γκολ κακώς ακυρώνεται. Η διαιτησία του Καλογερόπουλου ανάγκασε την ΠΑΕ ΠΑΟΚ να να εκδώσει ανακοίνωση στην οποία ανέφερε: «Δώστε το πρωτάθλημα από τώρα εκεί που θέλετε, μήπως γλιτώσουμε αθώους ανθρώπους από τη φυλακή. Πλέον παίζετε όχι μόνο με τη νοημοσύνη, αλλά και με τα νεύρα του κόσμου. Κύριε Καλογερόπουλε, πόσα γραμμάτια έχεις ακόμη για την. διεθνή καριέρα που κάνεις; Κύριε Γκιρτζίκη, σας παρακαλούμε να υλοποιήσετε την απειλή σας και να συνεχίσετε το έργο του κυρίου Σαρρή. Και σας ευχόμαστε και την πορεία που θα έχει τους επόμενους μήνες. Την Τετάρτη, προτείνουμε να ξεκινήσει το ματς από το 2-0 και διαιτητής να παίξει ο κύριος. Σάββας Θεοδωρίδης, που του αρέσει το 50-50».</span><br /><br /><br /><strong>Καλλονή-ΠΑΟΚ 1-2 (14 Ιανουαρίου 2015)</strong><br /><span>Η προσωρινή(;) κατακλείδα των παραπόνων του ΠΑΟΚ σε βάρος της διαιτησίας αποτελεί η χθεσινή διαιτησία του Μήτσιου στη Μυτιλήνη κόντρα στην Καλλονή. Ο ΠΑΟΚ σε ακόμα ένα ματς έχει περισσότερα φάουλ από τον αντίπαλό του (21 έναντι 14), στοιχείο που ενισχύει τις κατηγορίες του ΠΑΟΚ για κόντρα διαιτησία μέσω συνεχόμενων εναντίον του φάουλ που τον βάζουν στην περιοχή του και του «κόβουν» το ρυθμό. Ωστόσο, το τραγικό λάθος του ρέφερι αποτελεί η μη υπόδειξη φάουλ σε βάρος του Κάτσε στο 37' από τον Αντέγιο. Όχι, επειδή πρόκειται για μια απλή παράβαση που δεν δίνεται, αλλά γιατί η μη υπόδειξη του φάουλ προκαλεί τα νεύρα του Κάτσε και στην εκ του αποτελέσματος δικαιολογημένη κόκκινη κάρτα. Αν είχε δοθεί το κανονικό και εμφανέστατο φάουλ στον Αλβανό χαφ του «Δικεφάλου» τίποτα από ό,τι έγινε εκ των υστέρων δεν θα είχε συμβεί. Επιπλέον, στις καθυστερήσεις του ματς δεν δίνεται πέναλτι του Τσαμπούρη πάνω στον Μακ. Παρ' όλα αυτά, ο Μήτσιος «πέτυχε» το πέναλτι του Κωνσταντινίδη στον Χουάνμα, το οποίο τελικά απέκρουσε ο Ιτάνζ.sdna</span></p>