Με ΝτεΚολό πέρασε ξανά από την Πόλη η ΤΣΣΚΑ!

Με τον Νάντο ΝτεΚολό, που πέτυχε τους 10 από τους 22 πόντους του στα τελευταία 4 λεπτά και μάζεψε συνολικά 7 ριμπάουντ, και τον Άαρον Τζάκσον, ο οποίος σκόραρε 21 πόντους με 8/8 δίποντα, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε στην Κωνσταντινούπολη την Αναντολού Έφες με 78-69 για την τρίτη αγωνιστική του Top 16 της Ευρωλίγκας.
Η ρωσική ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έμεινε αήττητη στον όμιλο F, στον οποίο μετέχει ο Ολυμπιακός, και πέτυχε την δεύτερη νίκη της στην Πόλη. Είχε προηγηθεί η επικράτηση στον αγώνα της πρεμιέρας της δεύτερης φάσης της ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, με αντίπαλο την Φενέρμπαχτσε / Ούλκερ (84-81).
Οι γηπεδούχοι του Ντούσαν Ίβκοβιτς άρχισαν τον αγώνα με ενθουσιασμό και προηγήθηκαν με 18-11 στην πρώτη περίοδο και με 27-21 στα μέσα του δεύτερου δεκάλεπτου. Από εκείνο το σημείο και μετά η ΤΣΣΚΑ με πρωταγωνιστή τον Τζάκσον ανέτρεψε την κατάσταση και με σερί 9-0 προηγήθηκε με 43-34 λίγο πριν το 23’. Με ηγέτη τον Στράτο Περπέρογλου η Έφες ισορρόπησε την κατάσταση στο 28’ (49-49), αλλά η ρωσική ομάδα ξέφυγε πάλι και τελείωσε την Τρίτη περίοδο στο +3 (54-51).
Οι γηπεδούχοι με πέντε σερί πόντους του Ντοντάι Ντρέιπερ πλησίασαν στο καλάθι (66-64) στο 37’, αλλά με τρεις βολές του ΝτεΚολό και ένα τρίποντο του Μίλος Τεοντόσιτς η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με 8 (72-64) 1’ και 52’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης και «καθάρισε» το ματς.
Τα δεκάλεπτα: 18-11, 32-34, 51-54, 69-78.
ΕΦΕΣ (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι, Οσμάν 6, Περπέρογλου 17 (1), Σάριτς 14 (2), Ντρέιπερ 10 (2), Κρστιτς 4, Λάσμε 4, Κορκμάζ, Τζάνινγκ, Ερτέλ 2, Μπιέλιτσα 12 (2).
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 22, Τεόντοσιτς 11 (1), Φριτζόν 2, Νίκολς, Τζάκσον 21 (1), Μαρκοϊσβίλι, Κορόμπκοφ 4, Ζοζούλιν, Βοροντσέβιτς 16 (2), Κάουν, Χάινς 2.