Αγχώθηκε, αλλά νίκησε η Μαρσέιγ

Με «τεσσάρα»… επέστρεψε η Παρί (video)

Κόλλησε στο… 0-0 η Σεντ Ετιέν

Σε αγώνα στον οποίο τα τρία τέρματα μπήκαν από το 85’ και μετά, η Μαρσέιγ έφτασε με πολύ άγχος στην επιτυχία μες 2-1 κόντρα στην Γκινγκάμπ για την 21η αγωνιστική και έτσι είναι στο -1 από την κορυφή και την Λυών. Η φιλοξενούμενη έχασε μετά από πέντε αγωνιστικές (4-1-0) και έμεινε στους 25 βαθμούς και στο +5 από την ζώνη υποβιβασμού.

Το ματς είχε συγκλονιστικό φινάλε… Στο πρώτο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε κάποια καλή ευκαιρία. Η Μαρσέιγ είχε απλά την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας. Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός ανέβηκε. Τελικά τα γκολ ήρθαν στο τέλος. Η Μαρσέιγ έκανε το 1-0 στο 85’ με τον Λεμινά (μπήκε ως αλλαγή στη θέση του Ρομάο στο 75’)…
Στο 89’ ο Ζινιάκ πέτυχε το 2-0 και στις καθυστερήσεις Μποβού διαμόρφωσε το τελικό 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Την ανατροπή του σκόρερ των φιλοξενούμενων είχε κάνει ο Φανί, ο οποίος και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Μεγάλος άτυχος της αναμέτρησης ήταν ο Ρομέν Αλεσαντρινί, καθώς ύστερα από περίπου δύο μήνες που επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά τον τραυματισμό του, υπέστη υποτροπή, με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί στο ημίχρονο από τον Μπατσουανί…

Αναλυτικά για την 21η αγωνιστική του Σαμπιονά έχουμε:
Παρασκευή
Μπορντό-Νις 1-2 (33’ πεν. Ρολάν/66’ Αμαβί, 90’ Πλέα)
Σάββατο
Λανς-Λιόν 0-2 (22’ αυτ. Γκμπαμέν, 26’ πεν. Λακαζέτ)
Καέν-Ρεμς 4-1 (4’ αυτ. Ρομπέρζ, 8’ Πριβά, 29’ Γιαΐα, 76’ πεν. Κοϊτά/27’ πεν. Σαρμπονιέ)
Λοριάν-Λιλ 1-0 (59’ Γκερέιρο)
Μετς-Μονπελιέ 2-3 (20’ πεν. Ενγκμπακοτό, 39’ Μπούσμαν – 17’ πεν., 53’, 69’ Μπάριος)
Μονακό-Ναντ 1-0 (73’ Σίλβα)
Τουλούζ-Μπαστιά 1-1 (77’ Μπρέθγουεϊτ/49’ αυτ. Αχαμαντά)
Κυριακή
Παρί Σεν Ζερμέν-Εβιάν 4-2 (30’ Λουίζ, 38’ Βεράτι, 75’ Παστόρε, 89’ Καβάνι/14’ Μπαρμπόσα, 63’ αυτ. Βαν ντερ Βιλ)
Ρεν-Σεντ Ετιέν 0-0
Μαρσέιγ-Γκινγκάμπ 2-1 (85’ Λεμινά, 89’ Ζινιάκ/90+2’ Μποβού)