Στα ημιτελικά η ΑΕΚ

Την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ανδρών Χάντμπολ πανηγυρίζει η ΑΕΚ για 7η συνεχόμενη χρονιά. Μετά από ένα συναρπαστικό ματς στο κλειστό της Πολιτείας η “Ένωση” επικράτησε με 27-25 του Φίλιππου Βέροιας και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι μέχρι και το φινάλε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Ένα λεπτό πριν από τη λήξη ο Φίλιππος ισοφάρισε σε 25-25 όμως, Μπακαούκας μετά από το τάιμ – άουτ έκανε το 26-25 για την ΑΕΚ και στην εκπνοή ο Τσαούσης έκλεψε και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Οι παίκτες της ΑΕΚ αφιέρωσαν τη νίκη – πρόκριση στον οπαδό της ομάδας που κάνει απεργία πείνας στη Νέα Φιλαδέλφεια. Να σημειωθεί πως από το πρώτο ημίχρονο ο Φίλιππος αγωνίστηκε χωρίς τον Παπαδόπουλο, ο οποίος τραυματίστηκε στο φρύδι και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για ράμματα.

ΑΕΚ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 27-25

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-5, 3-5, 7-6, 10-7, 13-10 (ημχ.), 15-11, 16-16, 18-19, 20-21, 22-22, 27-25

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 8, Γεωργιάδης 3, Δημοσθένους 2, Μπάλας 1, Τσαούσης 5, Κατσίκης 4, Παπαδόπουλος Χ. 4, Τσιλιμπάρης, Φίλιππας, Κολιούλης, Ξηρός, Νικολαϊδης, Παπαδόπουλος Γ.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Χρήστος Τζουβάρας): Κωστακίδης 6, Βραζάλιτσα 3, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Ζλατάνος, Δομπρής 2, Μπαντής 7, Ψωμιάδης, Σανίκης 3, Δραγκόλας, Δεληγιάννης 2, Κορωνάς, Παπαδόπουλος.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 4-5, πέναλτι: 4/4-4/5.