«Μεταμορφώθηκε» στο δεύτερο και έκανε το 4Χ4!

Ο Ολυμπιακός… μεταμορφώθηκε αμυντικά στο δεύτερο ημίχρονο και με «καυτό» τον Βασίλη Σπανούλη (27 πόντοι με 4/8 τρίποντα και 6 ασίστ) νίκησε στο ΣΕΦ την Λαμποράλ Κούτσα (76-64) και έκανε το «τέσσερα στα τέσσερα» στο Top 16 της Ευρωλίγκας!

Ο Ολυμπιακός άρχισε τον αγώνα χωρίς ενέργεια με συνέπεια να μην είναι αποτελεσματικός στην άμυνα, να δεχθεί αρκετές διεισδύσεις, να μην βρει ρυθμό στην επίθεση και να είναι άστοχος από μακριά (0/4 τρίποντα). Έτσι παρότι η Λαμποράλ Κούτσα έκανε 7 λάθη στην πρώτη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πίσω στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια.

Λίγο μετά το τρίλεπτο ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-3 και παρότι με σερί 7-0 προηγήθηκε με 10-9 λίγο πριν το 5’, οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 7-1 ξέφυγαν με 16-11 2’ και 24’’ πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου. Με σερί 6-0 μέσα σε ένα λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν ξανά με 17-16, αλλά με δύο βολές του Μάικ Τζέιμς, πρώην παίκτη του Κολοσσού Ρόδου, η Λαμποράλ Κούτσα τελείωσε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ (18-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν διόρθωσε την άμυνα του και χωρίς καλή άμυνα δεν βρήκε ρυθμό στην επίθεση και παρέμεινε άστοχος από μακριά. Η βασκική ομάδα με κάρφωμα του Τζέιμς στο τρανζίσιον και τρίποντο του Ντάριους Άνταμς ξέφυγε με 6 (23-17) στο πρώτο ενάμιση λεπτό της δεύτερης περιόδου και με νέο τρίποντο του Άνταμς, σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Ντέβις Μπέρτανς και δύο βολές του Κόλτον Άϊβερσον προηγήθηκε ακόμη και με 10 (35-25) 1’ και 25’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με το πρώτο εύστοχο τρίποντο μετά από 8 άστοχες προσπάθειες των «ερυθρόλευκων» και 4 προσωπικές του Αμερικανού φόργουορντ, από τον Μπρεντ Πέτγουεϊ ο Ολυμπιακός μείωσε σε 35-28 με 45’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους, που ολοκληρώθηκε με την Λαμποράλ Κούτσα στο +9 (37-28) μετά από καλάθι του Άνταμς, που ήταν ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενουμένων με 8 πόντους και 2/3 τρίποντα.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με ενέργεια στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο και αμέσως άλλαξε η εικόνα του αγώνα. Ο Ολυμπιακός πίεσε ασφυκτικά στην άμυνα με παγίδες ψηλά, βρήκε πόντους στο τρανζίσιον και ρυθμό στην επίθεση με τον Βασίλη Σπανούλη, να έχει πάρει… φωτιά και να πετυχαίνει 13 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Με επτά σερί πόντους του αρχηγού των «ερυθρόλευκων» και κάρφωμα του Οθέλο Χάντερ από ασίστ του Σπανούλη, ο Ολυμπιακός προσπέρασε για πρώτη φορά μετά τη πρώτη περίοδο, με 52-51 1’ και 26’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου. Με νέο καλάθι του αρχηγού των «ερυθρόλευκων», ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και με 54-51 με 51’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου, που τελείωσε με σκορ 54-53. Το επιμέρους σκορ του τρίτου δεκάλεπτου ήταν 26-16 για την ομάδα του Πειραιά.

Η ομάδα του Πειραιά έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της και διατηρώντας την… συνταγή της τρίτης περιόδου κυριάρχησε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Λοτζέκι, άλλους πέντε του Χάντερ και σερί 13-0 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Σπανούλη, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 14 (67-53) 5’ και 16’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης. Η Λαμποράλ σκόραρε για πρώτη φορά με δύο βολές του Μπέγκιτς 5’ και 30’’ μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου, αλλά… επιστροφή για εκείνη δεν υπήρχε στον αγώνα. Με γκολ φάουλ του Χάντερ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν ακόμη και με 15 (70-55) 4’ και 4’’ πριν το τέλος του αγώνα, ενώ με 1’ και 23’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης ο Γιάννης Σφαιρόπουλος απέσυρε στον πάγκο τον αρχηγό του Ολυμπιακού, ο οποίος αποθεώθηκε από τους φιλάθλους που βρέθηκαν απόψε στις εξέδρες του ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 28-37, 54-53, 76-64.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 7 (1), Χάντερ 14, Ντάνστον 7, Σπανούλης 27 (4), Σλούκας 2, Πρίντεζης 2, Μάντζαρης 7 (2), Κατσίβελης, Ντάρντεν 5, Λοτζέσκι 5 (1).

ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Ναβάρο): Άνταμς 12 (2), Τζέιμς 4, Άιβερσον 6, Κοζέρ 3, Σενγκέλια 10, Τιγί 6, Μπέγκιτς 8, Σαν Εμετέριο 4, Χάνσμπροου 5 (1), Μπέρτανς 6 (2).