Νίκες για Μονπελιέ και Γκινγκάμπ

Την ανοδική της πορεία συνέχισε η Μονπελιέ στο Σαμπιονά, καθώς για την 22η αγωνιστική πέτυχε νέα νίκη, 4-0 τη Ναντ. «Τρίποντο» και για τη Γκινγκάμπ, 3-2 τη Λοριάν, ισοπαλία 0-0 είχαμε ανάμεσα στη Μπαστιά και τη Μπορντό.

Η Μονπιελιέ έμεινε αήττητη για 6η αγωνιστική με 4-2-0 και με 35 βαθμούς είναι στο -5 από την 4η θέση και τη Σεντ Ετιέν. Άφησε, μάλιστα, τη Ναντ στο -4, με τα «καναρίνια» να έχουν έναν βαμό στα τρία τελευταία τους (0-1-2). Για την Μονπελιέ σκόραρε στο πρώτο μέρος ο Λασνέ στο 8’. Στο δεύτερο ημίχρονο η γηπεδούχος πέτυχε άλλα τρία γκολ με τους Μπεριγκό (57’), Μουνιέ (78’) και Μπάριος (82’).

Η Γκινγκάμπο επέστρεψε στις νίκες και εκμεταλλεύτηκε τη δύναμη της έδρας της σ’ ένα ακόμα ματς. Έτσι, ανέβηκε στους 28 βαθμούς και είναι στο +8 από την ζώνη υποβιβασμού. Αντίθετα, η Λοριάν έμεινε στους 23 πόντους. Η γηπεδούχος έκανε το 1-0 στο 19’ με τον Μποβού. Ο Μαντάν έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του στο 69’, αλλά ο Ζανό μείωσε για τη Λοριάν, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 72’. Η Μονπελιέ πέτυχε το 3-1 με τον Μπόγου από την άσπρη βούλα στο 76’, ενώ ο Λεβέκ διαμόρφωσε  το τελικό 3-2 με αυτογκόλ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Εδώ να πούμε πως η Μονπελιέ στο 80’ έμεινε με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Σανκαρέ με δεύτερη (η πρώυη στο 28’) κίτρινη κάρτα.

Μπαστιά και Μπορντό… κόλλησαν στο 0-0 με την γηπεδούχο να μένει αήττητη για 5η αγωνιστική (2-3-0) και να είναι στο +3 από την ζώνη υποβιβασμού, ενώ οι «γιρονδίνοι» δεν έχουν νίκη στα πέντε τελευταία τους (0-2-3) και με 33 πόντους είναι στο -7 από την 4η θέση και τη Σεντ Ετιέν!

Αναλυτικά για την 22η αγωνιστική του Σαμπιονά έχουμε:
Παρασκευή
Νις-Μαρσέιγ 2-1 (47’ Ζενεβουά, 73’ Χαλτ/77’ Τοβέν)
Σάββατο
Λιλ-Μονακό 0-1 (57’ Μπερμπάτοφ)
Μπαστιά-Μπορντό 0-0
Γκινγκάμπ-Λοριάν 3-2(19’, 76’ πεν. Μποβού, 69’ Μαντάν/72’ πεν. Ζανό, 90+2’ αυτ. Λεβέκ)
Μονπελιέ-Ναντ 4-0 (8’ Λασνέ, 57’ Μπεριγκό, 78’ Μουνιέ, 82’ Μπάριος)