Στους «4» Τβέντε και Τσβόλε

Τβέντε και Τσβόλε πέτυχαν μεγάλες προκρίσεις στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ολλανδίας, καθώς για τη φάση των «8» νίκησαν 3-0 εντός την Αλκμάαρ και 3-2 στην παράταση (2-2 κανονική διάρκεια) εκτός την Καμπούρ!

Η Τβέντε στην έδρα της μπήξε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο κόντρα στην Αλκμάαρ και σκόραρε στο 24’ με τον Καστενιό… Το 2-0 έγινε σε καθοριστικό σημείο, καθώς ο Ζιγές σκόραρε στο 44’. Ο τελευταίος διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 62’!

Ματσάρα είχαμε στο Καμπούρ-Τσβόλε, με τη φιλοξενούμενη να κάνει το 1-0 στο 24’ με τον Λαμ . Η Τσβόλε διπλασίασε τα τέρματά της με τον Ράιαν Τόμας στο 50’. Η Καμπούρ κατάφερε να ισοφαρίσει με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νάρσινγκ, ο οποίος σκόραρε δυο φορές στο 55’ και το 60’ (2-2). Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι το τέλος του 90λέπτου, και το ματς πήγε στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο για την Τσβόλε σκόραρε ο Λουκόκι στο 108’ και το 3-2 υπέρ της φιλοξενούμενης έμεινε μέχρι και την ολοκλήρωση της παράτασης!

Αναλυτικά για τους «8» του Κυπέλλου Ολλανδίας έχουμε:
Τρίτη
Καμπούρ-Τσβόλε 2-3 παρ. 2-2 κ.δ. (54’, 60’ Ναρσίνγκ/24’ Λαμ, 49’ Τόμας, 108’ Λουκόκι)
Τβέντε-Αλκμάαρ 3-0 (24’ Καστενιό, 44’, 62’ Ζιγές)