Ο Εθνικός στον τελικό

Για πρώτη φορά ο Εθνικός θα βρεθεί στον τελικό του League Cup μετά τη νίκη επί του Παμβοχαϊκού στον ημιτελικό του θεσμού με 3-0 σετ και πέτυχε ότι δεν είχε καταφέρει πριν από ένα χρόνο στο φάιναλ-4 που έγινε στην έδρα του.
Μόλις 12 μέρες μετά την αναμέτρηση τους για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος στον Έβρο, όπου ο Εθνικός επικράτησε με 3-1, η ομάδα της Αλεξανδρούπολης πήρε ακόμα μία, πιο σημαντική νίκη αφού αυτή του έδωσε την πρόκριση στον τελικό του League Cup. Στον πρώτο ημιτελικό που έγινε στο «Μάκης Λιούγκας» της Γλυφάδας η ομάδα του Εθνικού έχοντας φοβερό μπλοκ που απέφερε 17 πόντους επικράτησε του Παμβοχαϊκού με 3-0 (25-20, 25-23, 25-18) και πήρε την πρόκριση.
Μέχρι τα μισά του πρώτου σετ ο Παμβοχαϊκός ήταν κοντά στο σκορ ενώ μάλιστα πέρασε μπροστά με την επίθεση του Ντουσάρμ (13-12). Ωστόσο ο Εθνικός με καλό μπλοκ κυρίως κατάφερε να φτάσει στο 16-20 και ουσιαστικά να βάλει δύσκολα στον Παμβοχαϊκό. Η ομάδα του Μουστακίδη με τον τριπλό μπλοκ στον Σαρικεΐσογλου πήρε το σε με 20-25.
Το δεύτερο σετ ήταν ισορροπημένο. Ο Παμβοχαϊκός προσπάθησε όσο ήταν δυνατόν να το χτυπήσει αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Στο τρίτο και τελευταίο σετ η ομάδα του Παμβοχαϊκού πήρε από νωρίς μεγάλο προβάδισμα και φαινόταν πως θα μπορέσει να πάρει το σετ. Ωστόσο με ένα σερί 6-0 ο Εθνικός ισοφάρισε σε 13-13 και συνέχισε από εκέι φτάνοντας στο 15-21 και βάζοντας τέλος στα όνειρα των παικτών του Παμβοχαϊκού για επικράτηση στο σετ.
Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν από 5 άσσους, 31 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων
Τα σετ: (20-25 23-25, 18-25)
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 5 (4/16 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 6 (3/4 επ, 3 μπλοκ), Νέμεθ 9 (7/19 επ, 2 άσσοι, 54% υπ – 43% άριστες), Σαρικεΐσογλου 6 (5/16 επ, 1 μπλοκ, 65% υπ – 20% άριστες), Ντουσάρμ 14 (12/30 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 76% υπ – 71% άριστες), Μακρυγιάννης, Δρογκάρης, Ρόου
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Μιχάλι 10 (4/5 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Παπάζογλου 5 (3/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσουκ 12 (9/23 επ, 3 μπλοκ, 71% υπ – 50% άριστες), Κασαμπαλής 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Αν. Δαλακούρας 9 (6/12 επ, 3 μπλοκ, 48% υπ – 32% άριστες), Άντρτις 13 (9/20 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 55% υπ – 36% άριστες)