«Άλωσε» τον Βόλο ο Ηρακλής!

Η κυριαρχία του Ηρακλή στον Βόρειο Όμιλο της Football League επιβεβαιώθηκε και στον Βόλο. Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου πέρασε δια πυρός και σιδήρου από την έδρα του Ολυμπιακού και επανέφερε την διαφορά από την 2η Λαμία στους 6 βαθμούς. Μετά από την “γκέλα” της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στον Πιερικό, ο “Γηραιός” επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 1-0 αγωνιζόμενος από το 70′ με παίκτη λιγότερο.

Ουσιαστικά στην πρώτη φάση που δημιούργησαν, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Στο 8′ ο Περόνε έστρωσε στον Κυριακίδη, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Ρίζο για το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα ο Ηρακλής έφτασε μια ανάσα από το δεύτερο γκολ όταν ο Ρομάνο νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος οι Θεσσαλοί πίεσαν για την ισοφάριση και με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Ρόκα δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Χουάντερσον, ο οποίος ήταν σε ετοιμότητα. Δέκα λεπτά αργότερα ο Ηρακλής έμεινε με 10 παίκτες όταν ο Μπαρτολίνι είδε άδικη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα οι ποδοσφαιριστές του “Γηραιού” διατήρησαν με άνεση το προβάδισμά τους και πανηγύρισαν ένα σπουδαίο “τρίποντο”.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης επικράτησε ένταση όταν οπαδοί του Ολυμπιακού Βόλου πέταξαν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο την ώρα που ο Ρομάνο επιχείρησε να εκτελέσει ένα κόρνερ.