Σκληρή… η Μονακό, 0-0 με Λυών

Η… σκληρή Μονακό του Λεονάρντο Ζαρντίμ κράτησε τη μηδέν σε 8ο ματς και έτσι ήρθε ισόπαλη 0-0 με την πρωτοπόρο Λυών, η οποία έχασε βαθμούς, μετά από επτά σερί νίκες. Δεν είχε βέβαια στον αγώνα και τον Λακαζέτ (τραυματίας), που έχει πετύχει 21 γκολ! Ισοπαλία 1-1 είχαμε και στον αγώνα της Μπορντό με την Γκινγκάμπ, η οποία ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 παίκτες.

Η Λυών είναι πλέιν στι +2 από την Μαρσέιγ και την Παρί Σεν Ζερμέν, ενώ η ομάδα του πριγκιπάτου απέχει επτά βαθμούς από την πρώτη τριάδα. Η Μονακό δεν έχασε για 13 ματς σε όλες τις διοργανώσεις (11-2-0), ενώ στο πρωτάθλημα δεν έχει ήττα για 8 αγωνιστικές με 6-2-0 (δύο “λευκές” ισοπαλίες με Μπορντό και Λιόν).
Την μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς την είχε η Μονακό, με τον Ντιμίταρ Μπερμπάτοφ να πιάνει κεφαλιά ανενόχλητος από τη μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα βρήκε στην ρίζα του δεξιού δοκαριού του Άντονι Λόπες!
Αρνητικός πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο 20άχρονος Βραζιλιάνος αμυντικός της Μονακό, Ουάλας, ο οποίος στα τελευταία λεπτά πάτησε το πόδι του πεσμένου στο έδαφος, Ουμτιτί. Δεν το είδε ο διαιτητής , αλλά τον… έπιασε το βίντεο, οπότε λογικά θα κληθεί σε απολογία από την Ομοσπονδία!

Νωρίτερ, χωρίς νίκη για έκτο σερί ματς έμεινε η Μπορντό μετά το εντός έδρας 1-1 με την Γκινγκάμπ! Οι «γιρονδίνοι» με 34 βαθμούς είναι στο -6 από την 4η θέση, ενώ η φιλοξενούμενη βρίσκεται στο μέσο της βαθμολογίας.
Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες , με τον Μποβού να δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 28’ και τον Πουντζέ να κάνει το 1-1 στο 55’. Να αναφέρουμε πως ο Πλάσιλ αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα στο 79ο λεπτό, λόγω εξύβρισης του διαιτητή. Αυτή να είναι η πρώτη αποβολή του Τσέχου μέσου με τη φανέλα της Μπορντό, στην οποία αγωνίζεται από το 2009!