Ασταμάτητη… η Αμπερντίν

Η Αμπερντίν πέτυχε ένα νίκη στο πρωτάθλημα της Σκωτίας, καθώς για την 26η αγωνιστική πέρασε με 3-0 από την έδρα της Χάμιλτον (έμεινε με 10 παίκτες στο 60’) και έτσι η φιλοξενούμενη είναι στο -3 από την κορυφή και τη Σέλτικ (έχει έναν αγώνα λιγότερο)…

Η φιλοξενούμενη, που πριν από μερικές μέρες αποκλείστηκε από τον τελικό του Λιγκ Καπ (έχασε με 2-1 εκτός από τη Νταντί Γιουνάιτεντ) έμεινε για 12η αγωνιστική αήττητη με 10-2-0, ενώ η Χάμιλτον δεν νίκησε για 7η σερί ματς στο πρωτάθλημα με 0-2-5, παραμένοντας στην 5η θέση με 41 βαθμούς…

Η Αμπερντίν μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και θα μπορούσε να πει κάποιος ότι «καθάρισε» τον αγώνα πριν συμπληρωθεί το πρώτο 10λεπτο. Ο Κονσίντιν, σε μία φάση διαρκείας, έκανε το 1-0 στο 6’ με κοντινό πλασέ, ενώ στο 8’ ο Τζακ έκανε το 2-0 με απευθείας σουτ, ύστερα από σέντρα του ΜακΓκιν.

Αυτά τα δυο γκολ… έκοψαν τα πόδια των παικτών της Χάμιλτον και η Αμπερντίν κράτησε το υπέρ της 2-0 μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου… Η γηπεδούχος στο 60’ έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο ο Τένα αποβλήθηκε με δεύτερη (η πρώτη στο 52’) κίτρινη κάρτα. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 88’ ΜακΓκιν με μακρινό σουτ.

Αναλυτικά για την 26η αγωνιστική της Πρέμιερ Σκωτίας έχουμε:
Σάββατο
Σεντ Τζόνστον-Σέλτικ 1-2 (72’ Ο Χάλοραν / 1’ Γκρίφιθς, 52’ Γιόχανσεν)
Νταντί-Πάρτικ Θιστλ 1-0 (90+1’ ΜακΓκόουαν)
Κιλμάρνοκ-Νταντί Γιουνάιτεντ 3-2 (10’ Ματζένις, 52’ Τζόνστον, 90+3’ Κλίνγκαν / 3’ Τσίφτσι, 13’ Ανίερ)
Ρος Κάουντι-Μάδεργουελ 3-2 (34’ Γουντς, 58’ Κουίν, 62’ Ντε Βίτα / 53’ Γκραντ, 78’ Κερ)
Σεντ Μίρεν-Ινβερνές 1-2 (68’ Γκούντγουιν / 3’ Τάνσεϊ, 60’ Κρίστι)