Καθάρισε ο Σάμουελς για Αρμάνι

Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Top-16 της Ευρωλίγκας η Νίζνι υποδεχόταν την Αρμάνι Μιλάνο. Οι Ιταλοί με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σαμάρντο Σάμουελς πήραν την εκτός έδρας νίκη με 76-85.
Οι Ιταλοί ξεκίνησαν φουριόζοι και παρότι βρέθηκαν 4.30 πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου να είναι πίσω (14-12) κατάφεραν κυρίως με τον Σάμουελς να προηγηθούν με 9 (27-18) στο τέλος. Οι άμυνες ήταν ανεμικές στο δεύτερο δεκάλεπτο και με το επιμέρους σκορ να είναι (22-23), το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με 10, για το 50-40.
Στην τρίτη περίοδο η Νίζνι έκανε φιλότιμη προσπάθεια και μείωσε στα 8.30” πριν το τέλος να μειώσει στους 4 (52-48), ωστόσο η καλή (βελτιωμένη για την ακρίβεια) άμυνα, όσο και τα λάθη των γηπεδούχων, βοήθησαν την Αρμάνι να ξεφύγει και πάλι με 8 (58-50), 4 λεπτά και 30 δεύτερα πριν το τέλος της περιόδου. Η Νίζνι δεν μπόρεσε να μειώσει και έτσι το δεκάλεπτο έληξε με τους Ιταλούς να είναι μπροστά με 64-56.
Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν μεγάλη προσπάθεια και ανησύχησαν την Αρμάνι, αφού μείωσαν σε απόσταση βολής (66-64) 7.13” πριν το φινάλε. Η Αρμάνι δεν κατάφερνε να ξεφύγει, η διαφορά ήταν στα επίπεδα των 3-4 πόντων. Με το τρίποντο του Μπρουκς 1.13” πριν το τέλος η Αρμάνι έφυγε με 7 (81-74) και από εκεί και πέρα η Νίζνι δεν μπόρεσε να μειώσει τόσο ώστε να διεκδικήσει το παιχνίδι. Τελικώς η Αρμάνι πήρε τη νίκη με 76-85.
Κορυφαίος του αγώνα αναμφίβολα ήταν ο Σάμουελς με 36 πόντους και 14/16 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και μία τάπα την ώρα που δέχθηκε 12 φάουλ!
Τα δεκάλεπτα: 18-27, 40-50, 56-64, 76-85