Αποκλεισμός και γκρίνια στην εξέδρα

Προδόθηκε από την ευάλωτη άμυνά του ο Ολυμπιακός και σαν σε συνέχεια του παιχνιδιού της Ουκρανίας, πέταξε από το 22ο λεπτό, την ευκαιρία να κυνηγήσει μια μεγάλη πρόκριση έτσι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα. Οι πρωταθλητές έμειναν με 10 παίκτες από το 51′ κι εκεί τελείωσε κάθε ελπίδα ανατροπής του 2-0 της Ουκρανίας. Αποδοκιμασίες στο τέλος από το κοινό των πρωταθλητών, ενώ ακούστηκε το σύνθημα «αλλιώς ονειρευόμαστε τον Ολυμπιακό»

Α’ Ημίχρονο: Με 4-2-3-1 παρέταξε ο Περέιρα τον Ολυμπιακό με στόχο τη μεγάλη ανατροπή απέναντι στους Ουκρανούς (επίσης 4-2-3-1). Οι ερυθρόλευκοι άρχισαν δυνατά το ματς, βρήκαν τη μεγάλη ευκαιρία με τον Μήτρογλου στο 10′ που έβγαλε ο Μπόικο και γενικά με την ορμή του Γεώργιος Καραϊσκάκης έδειχναν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα. Στο 14′ ο Μήτρογλου υποδέχθηκε στην περιοχή την ωραία κάθετη του Μιλιβόγιεβιτς και εκτέλεσε τον Μπόικο για το 1-0!

Το Φάληρο σηκώθηκε στο πόδι και ο Ολυμπιακός έδειχνε σε καλό δρόμο. Η αμυντική αστάθεια ωστόσο, που τόσο τους έχει κοστίσει στα τελευταία ματς έπισκέφθηκε και πάλι τους πρωταθλητές. Οι Ουκρανοί εκτέλεσαν φάουλ με τον Κονοπλιάνκα που βρήκε εντελώς μόνο τον Φεντέρτσκι στην περιοχή, ο οποίος με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Ρομπέρτο (22′). Από εκεί και μετά τα πράγματα έμοιαζαν βουνό για τους πρωταθλητές, οι οποίοι δεν πατούσαν καλά στο γήπεδο, δείγμα και της κακής ψυχολογίας από τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα. Η Ντνίπρο πίεσε στο κέντρο, έκλεψε μπάλες και προσπάθησε να χτυπήσει στην ευάλωτη άμυνα του Ολυμπιακού.

Στο 34′ ο Ρομπέρτο έβγαλε δύσκολο σουτ του Κονοπλιάνκα, ενώ ο ίδιος παίκτης σούταρε ελάχιστα άουτ λίγα λεπτά μετά. Η πρόκριση είχε κάνει φτερά, κυρίως από την παιδική αντίδραση της άμυνας στο γκολ της Ντνίπρο, αλλά και τις ουκ ολίγες ανορθογραφίες στο κομμάτι δημιουργία που παρουσιάζει ο Ολυμπιακός.

Β’ Ημίχρονο: Η τελευταία αμυδρή ελπίδα του Ολυμπιακού για πρόκριση τελείωσε στο 51′. Το σκληρό μαρκάρισμα του Μιλιβόγιεβιτς στον Ματέους τιμωρήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα από τον Ολλανδό διαιτητή και κάπου εκεί το ματς έγινε …δυσβάσταχτο για τους πρωταθλητές. Στο 65′ ο Περέιρα άλλαξε τα άκρα του με Φορτούνη και Ντοσεβί στη θέση των Αφελάι και Ντουρμάζ, τους οποίους το μισό γήπεδο χειροκρότησε, ενώ υπήρχαν και μερικές αποδοκιμασίες.

Για φάσεις σοβαρές μη ψάξετε, η Ντνιεπρ δεν είχε λόγο να κυνηγήσει το ματς, ενώ ο Ολυμπιακός ήθελε αλλά δεν μπορούσε. Στις καλύτερες από αυτές ο Ματέους από διαγώνια θέση σούταρε και ο Ρομπέρτο έδιωξε, ενώ στο 78′ ο Κονοπλιάνκα εκτέλεσε απευθείας φάουλ πάνω από την εστία του Ρομπέρτο. Ο Ισπανός τερματοφύλακας έβγαλε το σουτ του Ουκρανού και στο 79′. Ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο γκολ με το παραλίγο αυτογκόλ του Φέντορτσουκ στο 81′. Τα καλύτερα έγιναν στο τέλος. Πρώτα ο Ντομίγκες κέρδισε πέναλτι από τον Φέντορτσουκ. Ο Αργεντινός ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ουκρανού τερματοφύλακα (90′). Ο Ολυμπιακός έδειχνε να παίρνει τη νίκη, αλλά κυνήγησε και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις. Οι Ουκρανοί τον πλήγωσαν εκ νέου με μια μπαλιά και τον Κάλινιτς απέναντι στον Ρομπέρτο να ευστοχεί για το τελικό 2-2

Που κρίθηκε: Στην παιδική αντίδραση της άμυνας του Ολυμπιακού στη φάση του 22′. Με το σκορ στο 1-0 δεν επιτρέπεται να κάνεις τέτοιο λάθος σε τέτοιο επίπεδο. Αυτά για το …δεύτερο μέρος που παίχτηκε στο Καραϊσκάκη. Γιατί όπως φάνηκε ξεκάθαρα η πρόκριση χάθηκε στην Ουκρανία.

Παίκτης από χρυσάφι: Ο Κονοπλιάνκα ήταν μακράν ο καλύτερος και πιο ποιοτικός παίκτης της Ντνίπρο.Ειδικά στο Καραϊσκάκη που βρήκε χώρους ήταν μέσα σε όλες τις καλές στιγμές των Ουκρανών.

Ο διαιτητής: Παρά την αυστηρότητά τους, φημίζονται για το γεγονός ότι είναι ακριβοδίκαιοι οι Ολλανδοί διαιτητές. Στη φάση του 51’είναι εμφανές ότι τιμώρησε τη βιαιότητα του μαρκαρίσματος (του Μιλιβόγιεβιτς) κι έτσι ό Ολυμπιακός έμεινε με δέκα. Σωστό με το γράμμα του νόμου, αλλά ένα σφύριγμα που θα μπορούσε να το …περάσει και με κίτρινη κάρτα. Γενικά πάντως είναι ο μόνος που δεν φταίει για την κακή εικόνα του Ολυμπιακού.

Ολυμπιακός (Περέιρα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Σαντάνα, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Ντουρμάζ (65′ Ντοσεβί), Αφελάι (65′ Φορτούνης), Ντομίνγκες, Μήτρογλου.

Ντνίπρο (Μαρκέβιτς): Μπόικο, Φεντέτσκι, Ντόουγκλας, Τσεμπεριάτσκο, Εζίντιο, Φεντορτσούκ (84′ Μπέζους), Κάνκαβα, Ροτάν, Ματέους (77′ Γκάμα), Κονοπλιάνκα, Ζοζούλια (62′ Κάλινιτς).

Γκολ: 14′ Μήτρογλου, 89′ (πεν.) Ντομίνγκες / 22′ Φεντέτσκι, 90+2′ Κάλινιτς

Κάρτες: 33′ Ντουρμάζ, 52′ Αφελάι, 54′ Ελαμπντελαουί / 43′ Κάνκαβα, 50′ Φεντορτσούκ, 55′ Ματέους, 89′ Φεντέτσκι

Κόκκινη: 51′ Μιλιβόγεβιτς