Νίκη της Λίβερπουλ… δώρο στην Τσέλσι (video)

Η Λίβερπουλ επιβλήθηκε με 2-1 της Μάντσεστερ Σίτι για την 27η αγωνιστική της Premier League κι έκανε ένα πρώτης τάξεως δώρο στην πρωτοπόρο Τσέλσι που είδε τη συνδιεκδικήτρια του τίτλου να χάνει τρεις βαθμούς. Το ματς ήταν εκπληκτικό και είχε πολλές φάσεις, με τους «πολίτες» να δημιουργούν φάσεις, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν πιο… εύστοχοι!

Οι «κόκκινοι» έμειναν για 11η αγωνιστική αήττητοι (8-3-0) και βλέπουν… πλέον μέχρι και τριάδα, ενώ η πρωταθλήτρια έχασε μετά από σερί 2-2-0 και έμεινε στο -5 από την κορυφή και την Τσέλσι.
Η Λίβερπουλ προηγήθηκε με τον Χέντερσον στο 11ο λεπτό, με την «απάντηση»  από τους «πολίτες» να έρχεται σχετικά γρήγορα, με δράστη τον Ντζέκο ο οποίος βρήκε δίχτυα στο 25′.

Τελικά η Λίβερπουλ που δεν σταμάτησε να πιέζει για ένα δεύτερο τέρμα, κατάφερε να ξαναπάρει το προβάδισμα με τον Κουτίνιο στο 75ο λεπτό, με το 2-1 να παραμένει μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Οι συνθέσεις

Λίβερπουλ (3-4-3): Μινιολέ, Τσαν, Σκρτελ, Λόβρεν, Χέντερσον, Άλεν, Μορένο (83′ Κ. Τουρέ), Μάρκοβιτς (76′ Στάριτζ), Λαλάνα, Κοουτίνιο, Στέρλινγκ.