Σκορ, θέαμα, νίκη και Ίνγκλις!

Η ΑΕΚ πρόσφερε σκορ και θέαμα στο ΟΑΚΑ στην νίκη της επί του Πανελευσινιακού με 105-80! «Καυτός» ο Καρλ Ίνγκλις που τελείωσε τον αγώνα με 28 πόντους και 8/9 τρίποντα, ενώ συνολικά η Ένωση είχε 15/27 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα!
Διαγωνισμό τριπόντων θύμιζε το πρώτο δεκάλεπτο και ειδικά το δεύτερο πεντάλεπτο της πρώτης περιόδου. Ο Πανελευσινιακός που ξεκίνησε με μεγαλύτερη ενέργεια τον αγώνα προηγήθηκε με 10-7 λίγο πριν το 4’, αλλά στην συνέχεια ο Καρλ Ίνγκλις, πήρε το… όπλο του και πέτυχε 17 πόντους με 5/5 τρίποντα, εκ των οποίων τα τέσσερα ήταν σερί. Και οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, δεν πήγαν πίσω και στο διάστημα που ο Καναδός περιφερειακός ήταν ασταμάτητος, πέτυχαν τρία τρίποντα, δύο με τον Ελάιζα Τζόνσον και ένα με τον Νίκολα Μάρκοβιτς. Έτσι η διαφορά δεν άνοιξε πάρα πολύ για την ΑΕΚ, η οποία με κάρφωμα του Ποπς Μενσά-Μπονσού και καλάθι του Χέρστον τελείωσε την πρώτη περίοδο στο +8 (32-24).
Ο Ίνγκλις ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 20 πόντους και 6/7 τρίποντα! Η Ένωση ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (36-24) με δύο καλάθια των Μενσά-Μπονσού, Γιάννη Αθηναίου από το πρώτο λεπτό του δεύτερου δεκάλεπτου. Με δύο σερί τρίποντα των Μάρκοβιτς, Νεμάνια Μίρκοβιτς οι «σταχυοφόροι» πλησίασαν στους έξι (40-34) με 5’ και 44’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η ΑΕΚ με τους Τόμας, Ντελινικάιτις, Μίλαν Μιλόσεβιτς να έρχονται από τον πάγκο βελτίωσε την άμυνα της και με τέσσερις πόντους του Σέρβου φόργουορντ ξέφυγε με 13 (49-36) λίγο μετά το 16’.
Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μιλόσεβιτς, η Ένωση αύξησε την διαφορά στους 17 (54-37) 2’ και 31’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους και με δύο τρίποντα του Ντελινικάιτις, το δεύτερο στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +21 (62-41) μετά από δύο «χορταστικές» περιόδους.
Και η τρίτη περίοδος εξελίχθηκε στον ίδιο ρυθμό με το πρώτο ημίχρονο. Ανοιχτό παιχνίδι με σκορ και θέαμα και τον Ίνγκλις να προσθέτει άλλα δύο τρίποντα σε ισάριθμες προσπάθειες και να φτάνει συνολικά τα 8/9! Με το έβδομο τρίποντο του Καναδού περιφερειακού και τέσσερις βολές από τους Ντούσαν Σάκοτα, Γιάννη Αθηναίου, η ΑΕΚ έφτασε την διαφορά στους 30 πόντους (82-52) 3’ και 19’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Με δύο καλάθια του Κερτ Λούμπι και δύο τρίποντα του Φώτη Βασιλόπουλου, ο Πανελευσινιακός δεν επέτρεψε να ανοίξει περισσότερο η διαφορά και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την Ένωση στο +25 (89-64).
Στην τελευταία περίοδο το ενδιαφέρον επικεντρώθηκε στο εάν και πότε θα φτάσει η ΑΕΚ στους 100 πόντους. Κάτι που έγινε περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος της συνάντησης, όταν με δύο βολές ο Μιλόσεβιτς έκανε το 101-74.
Τα δεκάλεπτα: 32-24, 62-41, 89-64, 105-80
ΑΕΚ (Ντρ. Σάκοτα): Παπαντωνίου, Ντελινινκάιτις 15 (4), Ντ. Σάκοτα 6, Κασελάκης, Πολυτάρχου, Χέρστον 11 (1), Ουίλιαμσον, Σαρικόπουλος 2, Αθηναίου 9 (1), Μιλόσεβιτς 15, Μενσά Μπονσού 19 (1), Ίνγκλις 28 (8/9 τρ.).
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Κουστένης): Μίτροβιτς 7 (1), Βασιλόπουλος 17 (5), Λούμπι 19 (11 ρ.), Αθανασούλας 2, Μάρκοβιτς 14 (2), Δορκοφίκης, Ιωάννου 5, Τζόνσον 8 (2), Αβραμίδης, Σίμπσον 8.