«Εξάσφαιρη» χωρίς έλεος η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα έδειξε τα δόντια της στην Ράγιο Βαγιεκάνο την οποία συνέτριψε με 6-1.

Η ομάδα του Λούις Ενρίκε ξεκίνησε να πυροβολεί από πολύ νωρίς και μόλις στο 5′ ο Λουίς Σουάρες άνοιξε το σκορ. Ο Πικέ 4 λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους έκανε το 2-0 για την Μπαρτσελόνα και ουσιαστικά έδωσε τον έναυσμα στους συμπαίκτες του να την επίθεση και συντριβή της Ράγιο Βαγιεκάνο .

Ο Λιονέλ Μέσι ανέλαβε δράση και μέσα σε 12 λεπτά έκανε χατ τρικ βάζοντας φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη νίκη της ομάδας του. Στο 56′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-0, το 4-0 πέτυχε στο 63′ και προσωπικό του σόλο ολοκλήρωσε στο 68′ για το 5-0.

Στο 81′ η Ράγιο Βαγιεκάνο κατάφερε με πέναλτι να μειώσει σε 5-1 αλλά στις καθυστερήσεις ο Λουίς Σουάρες με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έγραψε το τελικό 6-1.