Ο Γουέλμπεκ… σκότωσε τη Γιουνάιτεντ (video)

Η Άρσεναλ ήταν η μεγάλη νικήτρια στον προημιτελικό του Κυπέλλου Αγγλίας στο «Ολντ Τράφορντ» κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς επικράτησε με 2-1 με τον Ντάνι Γουέλμπεκ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 62’ και να… σκοτώνει την πρώην ομάδα του. Αποβλήθηκε ο Ντιο Μαρία στο 77’… Οι δυο ομάδες διεκδίκησαν με όλες τις δυνάμεις της τη νίκη και την πρόκριση και οι «κανονιέρηδες» ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με γκολ από τον Μονρεάλ στο 26’. Οι «κόκκινοι διάβολοι»… απάντησαν στο 29’ με τον Γουέιν Ρούνεϊ, ο οποίος έκανε το 1-1. Ο Ντάνι Γουέλμπεκ στο 62’ εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, πέρασε πολύ όμορφα τον Ντε Χέα και έτσι πέτυχε το 2-1 για τους Λονδρέζους. Στο 77’ ο Ντι Μαρία πήρε δυο κίτρινες στο 76’ και στο 77’, αρχικά για «θέατρο», ζητώντας φάουλ έξω από την περιοχή και η δεύτερη για διαμαρτυρίες. Στα επόμενα λεπτά η Άρσεναλ είχαν δυο μεγάλες ευκαιρίες για γκολ αρχικά με τον Ράμσεϊ και στις καθυστερήσεις με τον Αλέξιες Σάντες, αλλά «μίλησε» ο Ντε Χέα…
Οι συνθέσειςΜΑΝ. ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Βαλένσια, Σμόλινγκ, Ρόχο (73′ Γιανουζάι), Σο (46′ Τζόουνς), Μπλιντ, Αντέρ Ερέρα (46′ Κάρικ), Φελαϊνί, Ντι Μαρία, Άσλεϊ Γιάνγκ, Ρούνεϊ.ΑΡΣΕΝΑΛ: Στσέσνι, Μπεγιερίν (66′ Τσέιμπερς), Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκελέν, Καθόρλα, Μεσούτ Εζίλ, Όξλεϊντ-Τσέιμπερλεν (51′ Ράμσεϊ), Αλέξις Σάντσες, Γουέλμπεκ (74′ Ζιρού).Αναλυτικά για τους προημιτελικούς του Κυπέλλου Αγγλίας έχουμε:ΣάββατοΜπράντφορντ-Ρέντινγκ 0-0Άστον Βίλα-Γουέστ Μπρομ 2-0 (51′ Ντελφ, 85’ Σινκλέρ)ΚυριακήΛίβερπουλ-Μπλάκμπερν 0-0ΔευτέραΜάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Άρσεναλ 1-2 (29’ Ρούνεϊ/26’ Μονρεάλ, 62’ Γουέλμπεκ)****Στα δυο παιχνίδια που είχαν ισοπαλίες, θα γίνουν επαναληπτικοί στις έδρες των φιλοξενούμενων…