«Τρίποντο» παραμονής για την Κρίσταλ Πάλας

Πολύ σημαντική νίκη με σκορ 3-1 πέτυχε η Κρίσταλ Πάλας στην έδρα της στο λονδρέζικο ντέρμπι με την ΚΠΡ και έτσι έκανε αποφατικό βήμα για την παραμονή της. Η γηπεδούχος με την επιτυχία της αυτή επέστρεψε στα «τρίποντα» και είναι πλέον στο +11 από την αντίπαλό της, η οποία γνώρισε την 4η σερί ήττα και είναι στην ζώνη υποβιβασμού…
Η Κρίσταλ Πάλας σταμάτησε την αρνητική παράδοση που έχει με την ΚΠΡ (είχε να χάσει επτά ολόκληρα παιχνίδια από την αντίπαλό της, με τις μονομαχίες τους κυρίως στην Τσάμπιονσιπ)…

Η γηπεδούχος μπήκε δυνατά από τα πρώτα λεπτά και το γκολ του Ζαχά στο 21’ έδιωξε και το άγχος από τα πόδια των παικτών της Κρίσταλ Πάλας. Έτσι, πριν τελειώσει λοιπόν το ημίχρονο, είχαν… καθαρίσει το ματς, με δυο γκολ σε ισάριθμα λεπτά (41’, 42’) από τους ΜακΆρθουρ και Γουόρντ. Η φιλοξενούμενη μείωσε στο 83’ με τον με τον Φίλιπς.