«Πρίγκιπας» Ζαρντίμ, πέρασε στους «8»

Τα έδωσε… όλα η Άρσεναλ για την ανατροπή του 1-3 στον πρώτο αγώνα του Λονδίνου, αλλά στη ρεβάνς για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ νίκησε… μόνο με 2-0 στο πριγκιπάτο, με γκολ από τους Ζιρού (36’) και Ράμσεϊ (79’) και έτσι η Μονακό-με τον Λεονάρντο Ζαρντίμ στον πάγκο της-είναι αυτή που πήρε τη μεγάλη πρόκριση στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ…
Ο Αρσέν Βενγκέρ στην πρώτη φορά που τέθηκε αντίπαλο με τη Μονακό (ήταν στον πάγκο της από το 1987 έως το 1994) πληγώθηκε από την πρώην ομάδα του και έτσι οι «κανονιέρηδες» για ακόμα μια χρονιά αποχαιρετούν την διοργάνωση στους «16». Η γαλλική ομάδα κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά στους «8» από την περίοδο 2003-04, όταν και έπαιξε στον τελικό κόντρα στην Πόρτο…
Οι «κανονιέρηδες» ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα με την Μονακό να κοιτάει περισσότερο τα… νώτα της, χτυπώντας στις αντεπιθέσεις. Με κινητήριο… μοχλό τον Αλέξις Σάλτσες η φιλοξενούμενη πέτυχε δυο γκολ, κυνήγησε με… νύχια και με… δόντια μέχρι το τέλος, αλλά αυτό το πολυπόθητο τέρμα δεν ήρθε και έτσι το πριγκιπάτο γιορτάζει!
Η Μονακό ξεκίνησε τον αγώνα με 4-4-1-1, ενώ από την άλλη οι Λονδρέζοι με 4-2-3-1, με τους Οζίλ, Σάντσες και Γουέλμπεκ πίσω από τον Ζιρού… Η Μονακό στο πρώτο μέρος απείλησε μία φορά και αυτή ήταν μόλις στο 3’, όταν ο Μουτίνιο αστόχησε με πλασέ. Στη συνέχεια η Άρσεναλ προσπάθησε να πατήσει καλύτερα στον αγωνσιτκό χώρο και στο 14’ ο Ολιβιέ Ζιρού απείλησε με κεφαλιά. Με τη μπάλα κάτω οι Λονδρέζοι προσπαθούσαν με γανωμένες επιθέσεις να… σπάσουν την άμυνα της Μονακό. Τα κατάφεραν στο 36’ με τον Ζιρού. Ο Γάλλος επιθετικός σκόραρε μετά από διπλή προσπάθεια. Ο Σούμπασιτς απέκρουσε το πρώτο πλασέ του, αλλά στη συνέχεια ο διεθνής επιθετικός κέρδισε την κόντρα, και από πλάγια, έχοντας αίσθηση το που είναι το τέρμα σούταρε στον… ουρανό των διχτυών, κάνοντας το 1-0 για την Άρσεναλ. Οι «κανονιέρηδες» κυνήγησαν το δεύτερο γκολ στα λεπτά που απομέναν στον πρώτο μέρος, με τους Μονεγάσκους να παίζουν όλο και πιο σκληρά όσο περνούσε ο χρόνος. Στο 38’ σουτ του Γουέλμπεκ έβγαλε με… τύχη ο πεσμένος στην μικτή περιοχή Αμπντενούρ, ενώ στο 44′ ο κοντινό πλασέ του Ζιρού μπλόκαρε ο Σούμπασιτς.
Λίγα λεπτά μετά την σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μουτίνιο (αστόχησε στο πλασέ) βγήκες τετ-α-τετ, αλλά λανθασμένο υποδείχτηκε οφσάιντ. Στο 53’ ο Μεσούτ Οζίλ εκτέλεσε φάουλ, αλλά ο Σουμπασιτς απέκρουσε και στο 63’ ο μέσος των «κανονιέρηδων» σούταρε άουτ από το ύψος της περιοχής, μετά από απόκρουση των αμυντικών. Στα επόμενο λεπτά η Μονακό αποφάσισε να βγει μπροστά, άσκησε πίεση στους Άγγλους, καθώς δεν μπορούσε να την… βγάλει μόνο με άμυνα. Μόνο που οι Λονδρέζοι… καθάρισαν λάθε απόπειρα απειλής των γηπεδούχων!Στη συνέχεια ο Λεονάρντο Ζαρντίμ ενίσχυσε και άλλο το κέντρου του, βάζοντας και τον Μπερμπάτοφ (πέρασε στην θέση του ο Μπερνάντο Σίλβα στο 70’), την ίδια ώρα που ο Αρσέν Βενγκέρ ενίσχυσε την επίθεσή του. Στο 72’ ο Γουόλκοτ μπήκε στη θέση του Γουέλμπεκ και στο 79’ σουτ του πρώτου χτύπησε στη ρίζα του αριστερού δοκαριού, ο Κουρζαουά έδιωξε λανθασμένα και ο Ράμσεϊ με διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0 για την Άρσεναλ, βάζοντας… φωτιά στον αγώνα!
Η Άρσεναλ τα έδωσε… όλα για το τρίτο γκολ, αλλά οι παίκτες είχαν να αντιμετωπίσουν και την κούραση. Ήρωας για τη Μονακό ήταν πάντως ο Κροάτης τερματοφύλακας, Ντάνιελ Σούμπασιτς, που έκανε εξαιρετική εμφάνιση, με κορυφαία επέμβαση σε φάση στο 83’. Ο Κοθόρλα έκανε το φάουλ στο δεύτερο δοκάρι και στη μπάλα πήγαν μαζί Ζιρού και Σάλτσες. Ο τελευταίος έπιασε την κεφαλιά και ο απέκρουσε ο Σούμπασιτς. Ο Κροάτης πορτιέρο έκανε μεγάλη επέμβαση. Οι «κανονιέρηδες» διαμαρτυρήθηκαν πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή… Στα επόμενα λεπτά (+5 για καθυστερήσεις) οι Μονεγάσκοι κράτησαν και έτσι έφτασαν σε μια μεγάλη πρόκριση, καθώς σκόραραν τρία γκολ εκτός έδρας…
Διαιτητής: Σβέιν Όντβαρ Μόεν (Νορβηγία)Οι συνθέσεις ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Αμπντενούρ, Ουάλας, Κουρζαουά, Κοντογκμπιά, Τουλαλάν, Ζοάο Μουτίνιο, Ντιράρ (86′ Ετσιετζίλε), Μαρσιάλ (60′ Φερέιρα-Καράσκο), Μπερμπάτοφ (70′ Μπερνάρντο Σίλβα).ΑΡΣΕΝΑΛ: Οσπίνα, Μπεγιερίν, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ (83′ Γκιμπς), Κοκελέν (63′ Ράμσεϊ), Καθόρλα, Μεσούτ Εζίλ, Αλέξις Σάντσες, Γουέλμπεκ (72′ Γουόλκοτ), Ζιρού.