Ο ΠΑΟΚ νίκησε, ο Σούλης 300άρισε

Εξαιρετικός αμυντικά, ο ΠΑΟΚ δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας, τον οποίο νίκησε με 68-46 για την 22η αγωνιστική της Basket League. Αυτή ήταν μάλιστα η 300ή νίκη του Σούλη Μαρκόπουλου στην κατηγορία κάτι που μέχρι τώρα έχουν καταφέρει μόνο οι Ομπράντοβιτς, Ιβκοβιτς και Ιωαννίδης.
Ο Δικέφαλος ήταν το αφεντικό του αγώνα από το ξεκίνημα και προηγήθηκε στο πρώτο 10λεπτο με 26-13. Ο Απόλλωνα έδειχνειδιαίτερα αδύναμος χωρίς τους Αμερικανούς Galloway και Penn
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ακόμα και με είκοσι πόντους διαφορά για να κλείσει το ημίχρονο στο +18 (38-20).
Το τρίτο δεκάλεπτο έδωσε ελπίδες στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μείωσαν στους 12 πόντους  λίγο πριν από τη λήξη όμως ένα τρίποντο του Τσόχλα στο φινάλε έδωσε στον ΠΑΟΚ αέρα 15 πόντων (49-34).
Η τέταρτη περίοδος ανήκει αποκλειστικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στους 27 πόντους (62-37) και τελικά επικράτησε με 68-46.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 38-20, 49-34, 68-46

ΠΑΟΚ: Langford 14 (1), Λιάπης, Carter 11 (1), Τσόχλας 11 (3), Δέδας 4, Μαργαρίτης 10 (3)), Κώττας, Odum 6, Vaughn 4, Sinadinovic 4, Χαριτόπουλος 4, Σαλούστρος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ: Σκορδίλης 7, Αργυρόπουλος 14 (1), Fitzpatrick, Μπατής 2, El-Amin 6, Πελεκούδας, Μολφέτας 1, Νιφόρας 4, Κούτρας, Γοργόνης 2, Γεωργαλής, Σιγκούνας 8.