Επιβλητικός και στην Αμαλιάδα!

Ο Ολυμπιακός παρά την απουσία του Βασίλη Σπανούλη και 3 ακόμη παικτών, πέρασε και από την Αμαλιάδα (87-70 τον Κόροιβο) με επιβλητική νίκη στο δεύτερο ημίχρονο.
Ο Ματ Λοτζέσκι (16 πόντοι με μόλις δύο χαμένα σουτ, 4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, και μια βολή, 5/6, και 6 ασίστ), ο Οθέλο Χάντερ (15 πόντοι και 7 ριμπάουντ) και ο Δημήτρης Αγραβάνης (13 πόντοι με 1/2 βολές, 3/4 δίποντα και 2/2 τρίποντα), οι κορυφαίοι των «ερυθρόλευκων».
Ο Ολυμπιακός άρχισε τον αγώνα με ενέργεια στην άμυνα και συγκέντρωση στην επίθεση και με σερί 7-0 με πέντε πόντους του Ματ Λοτζέσκι προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (25-15) μόλις 1’ και 7’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Με τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη και καλάθι του Οθέλο Χάντερ, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την διαφορά στους 12 (30-18) με 8’ και 41’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Ο Κόροιβος ανέβασε την πίεση στην άμυνα, βελτιώθηκε στο αμυντικό ριμπάουντ και με τρία τρίποντα των Σάσα Βασίλιεβιτς, Μιχάλη Γιαννακίδη και Ανδρέα Κανονίδη πλησίασε αρχικά στους τρεις (37-34 λίγο μετά το 16’) και στην συνέχεια στο καλάθι (39-37) 1’ και 39’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Με καλάθι και τρίποντο σχεδόν με την εκπνοή του Βαγγέλη Μάντζαρη, ωστόσο, ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα έξι πόντων (44-38).
Τα δεκάλεπτα: 18-28, 38-44, 56-68, 70-87.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ματζέτ, Μάρσαλ 16 (2), Γιαννακίδης 6 (2), Αγγελόπουλος 2, Παπαπέτρου, Μπάουερς 13, Βασίλιεβιτς 8 (2), Κανονίδης 12 (1), Φιλιππάκος, Τέρνερ 5, Ρούμπιο 7, Γαλιώτος 1.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 15, Ντάνστον 9, Ντάρντεν 9 (1), Παπαπέτρου 3 (1), Λαφαγέτ 5 (1), Λοτζέσκι 16 (1), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 4, Αγραβάνης 13 (2), Μάντζαρης 9 (1), Καββαδάς, Κατσίβελης 4.