Εύκολη νίκη και πρώτη θέση για την Ρεάλ!

Τα… φαντάσματα της περασμένης σεζόν ξύπνησαν στην Μαδρίτη στην δεύτερη και στην τρίτη περίοδο, αλλά τελικά η Ρεάλ νίκησε εύκολα την Ζαλγκίρις με 99-83, κατέκτησε την πρώτη θέση στον Όμιλο E και θα αντιμετωπίσει την Αναντολού Έφες στα πλέι οφ. Η «Βασίλισσα» με την αποψινή νίκη της άφησε δεύτερη την Μπαρτσελόνα, που θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στα πλέι οφ.
Η Ρεάλ έκανε δυναμική εκκίνηση στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 14-2 λίγο πριν το 6′ και 21-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο, η Ζαλγκίρις έφερε τα πάνω κάτω με πρωταγωνιστή τον Αρτούρας Γκουτάιτις και θύμησε τι έγινε την περασμένη σεζόν στο Κάουνας, στο οποίο νίκησε την «Βασίλισσα» και την έφερε αντιμέτωπη του Ολυμπιακού στα πλέι οφ! Με επιμέρους σκορ 31-16 προηγήθηκε λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους με 43-37!
Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, οι γηπεδούχοι έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα, βρήκαν πολύ καλό επιθετικό ρυθμό (12/20 τρίποντα συνολικά) και με τέσσερις παίκτες να πετυχαίνουν διψήφιο αριθμό πόντων (Φελίπε Ρέγιες 17, Σέρχιο Ροντρίγκεθ, Τζέσι Κάρολ 16 και Κέι Σι Ρίβερς 12) έφτασαν εύκολα στην επικράτηση.
Τα δεκάλεπτα: 21-12, 40-43, 68-62, 99-83.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ρίβερς 12 (1), Νοτσιόνι 7 (1), Καμπάσο 6 (1), Ματσιούλις 3 (1), Ρέγες 17, Ροντρίγκες 16 (4), Αγιόν 6, Κάρολ 16 (3), Γιουλ 7 (1), Μπουρούσης 5, Σλότερ 4.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Κράπικας): Τσέρι 16 (1), Λεκαβίτσιους 6 (1), Βένε 8 (2), Γκουντάιτις 14, Σονγκάιλα 6, Γιανκούνας 2, Γιαφτόκας 2, Μιλακνίς 7 (2), Άντερσον 17 (2), Ντίμσα, Ουλανόβας 5 (2).