Την… κρατάει «ζωντανή» ο Ρούνεϊ

Νέα νίκη πέτυχε η Αμπερντίν στο πρωτάθλημα της Σκωτίας, καθώς επιβλήθηκε με 2-1 στην έδρα της Κιλμάρνοκ (έχασε πέναλτι στο 90’+1) για την 33η αγωνιστική με τον Άνταμ Ρούνεϊ  να… χτυπάει ξανά, και έτσι διατήρησε ζωντανές τις όποιες ελπίδες έχει για τον τίτλο! Αυτή είναι η τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας και ακολουθούν τα πλέι οφ. Η Αμπερντίν έμεινε αήττητη για 5η αγωνιστική (3-2-0) και είναι στο -7 από την κορυφή και την Σέλτικ, η οποία έχει έναν αγώνα λιγότερο. Η γηπεδούχος γνώρισε την τρίτη σερί ήττα, αλλά παραμένει σε… απόσταση από τις επικίνδυνες θέσεις, ούσα στην 9η θέση (θα παίξει στα πλέι οφ παραμονής)!  Ο Άνταμ Ρούνεϊ για ακόμα μια φορά πρωταγωνίστησε, ανοίγοντας το σκορ του ματς στο 40’ και συνεχίζει να κρατάει τα ηνία στους σκόρερ της κατηγορίας με 16 τέρματα.Ο Σλάτερ στο 47’ πέτυχε το 1-1, αλλά στο 69’ ο Σμιθ πέτυχε το 2-1 για την φιλοξενούμενη. Ο Σλάτερ αποδείχτηκε… μοιραίος για την Κιλμάρνοκ, αφού το πέναλτι που εκτέλεσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων απέκρουσε ο Μπράουν.Να αναφέρουμε πως παρότι η 33η ήταν η τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, οι δύο ομάδες θα μπουν για μια τελευταία φορά στο γήπεδο πριν τα πλέι οφ, αφού έχουν εξ αναβολής ματς, η Αμπερντίν κόντρα στην Νταντί Γ. (18/4 -17.00) και η Κιλμάρνοκ στην έδρα της Σέλτικ (15/4 – 21.45).Αναλυτικά, για την τελευταία (33η) αγωνιστική του πρωταθλήματος Σκωτίας έχουμε:Μ ΣάββατοΙνβερνές-Σέλτικ 1-1 (4′ Οφερέ / 3′ Γκρίφιθς)Σεντ Τζόνστον-Νταντί 1-0 (26’ Γκράχαμ)Νταντί Γιουνάιτεντ-Χάμιλτον 1-0 (70’ Έρσκιν)Πάρτικ Θιστλ-Μάδεργουελ 2-0 (54’, 61’ Τέιλορ)Κυριακή του ΠάσχαΚιλμάρνοκ-Αμπερντίν 1-2 (47’ Σλάτερ / 40’ Ρούνεϊ, 69’ Σμιθ)Δευτέρα του ΠάσχαΣεντ Μίρεν-Ρος Κάουντι (21:45)