Με buzzer beater του Τζάνινγκ ζωντανή η Εφές

Η Εφές Ανατολού του Ντούσαν Ίβκοβιτς έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στο Final 4 της Μαδρίτης αφού επικράτησε στην Τουρκία της Ρεάλ Μαδρίτης με 75-72.
Οι Τούρκοι σε ένα ματς με απίστευτο φινάλε χρειάστηκαν το buzzer beater τρίποντο του Τζάνινγκ για να πάρουν τη νίκη και να κάνουν το 2-1 στη σειρά με τους Ισπανούς.
Στο πρώτο δεκάλεπτο η Ρεάλ μπήκε δυνατά και έχτισε μία μικρή διαφορά (10-6) η οποία όμως γρήγορα εξανεμίστηκε όταν ο Ερτέλ με τρίποντο μείωσε σε 12-11. Ωστόσο η Ρεάλ με το Γιούλ ανέβασε ξανά τη διαφορά και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το 20-15 υπέρ των Ισπανών.
Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς έπαιξε πολύ καλή άμυνα και δέχθηκε μόλις 10 πόντους την στιγμή που η Ρεάλ δεν άφηνε τους Τούρκους να σκοράρουν με την ίδια ευκολία. Το ημίχρονο βρήκε την Εφές να είναι μπροστά με 32-30.
Η καλή άμυνα των Τούρκων συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο ενώ η Εφές είχε βρει και άλλες επιθετικές λύσεις. Το επιμέρους 24-16 του δεκαλέπτου έφερε την Εφές στο +10, για το 56-46.
Η Ρεάλ ήταν αδύνατον να μην αντιδράσει. Κράτησε άποντη την Εφές για 3 λεπτά και μείωσε στους 5, για το 59-56 ενώ με τρίποντο του Ροντρίγκεθ κατέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά στα 4,30 πριν το φινάλε (62-59). Ο Γιούλ με λέι απ στο τρανζίσιον έκανε το 68-65 στα 1,29 πριν το τέλος, ενώ ο ίδιος και πάλι με λέι απ μειώνει στον πόντο (68-67) 27” πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης. Ντρέιπερ, Ρούντι και Περπέρογλου ευστόχησαν στις βολές (72-69) στα 11 δεύτερα, ενώ το Κάρολ με τρίποντο στα 8” φέρνει το ματς στα ίσια (72-72). Ο Τζάνινγκ με buzzer beater τρίποντο χάρισε τη νίκη στην Εφές και την κράτησε ζωντανή στην υπόθεση πρόκριση.
Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-30, 56-46, 75-72