Ο τίτλος θα κριθεί στο «Μονουμεντάλ» (video)

Τίγκρες και Ρίβερ Πλέιτ έμειναν στο 0-0 στον πρώτο τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες και πλέον όλα θα κριθούν στη ρεβάνς του “Μονουμεντάλ”. Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι φιλοδοξούν να γίνουν η πρώτη ομάδα από το Μεξικό που θα κατακτήσει τον τίτλο, μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και είχαν δοκάρι μετά από σέντρα του Σομπίς και κόντρα σε αμυντικό ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Ζινιάκ δεν κατάφερε να νικήσει με κεφαλιά τον Μπαροβέρο. Η Ρίβερ αποφάσισε να βγει μπροστά και πριν από την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχασε σημαντική ευκαιρία όταν ο Αλάριο βγήκε τετ α τετ με τον Γκουζμάν όμως, ο τερματοφύλακας της Τίγκρες “τσίμπησε” με τα χέρια τη μπάλα και μπλόκαρε. Η σημαντικότερη φάση του ματς ήρθε στο φινάλε της αναμέτρησης όταν ο Νταμ βγήκε απέναντι από τον Μπαροβέρο όμως, καθυστέρησε και έχασε την ευκαιρία να πετύχει το πολύτιμο γκολ για την Τίγκρες.

Την Πέμπτη (6/8) στις 04:00 ο δεύτερος τελικός.

Οι συνθέσεις:

Τίγκρες (Ρικάρντο Φερέτι): Γκουσμάν, Χιμένες, Ζουνίνιο, Ούγκο Αγιάλα (39′ Ρίβας), Χόρχε Τόρες, Αρέβαλο (70′ Ντουένιας), Πισάρο, Νταμ, Σόμπις, Άλβαρες, Ζινιάκ

Ρίβερ (Μαρσέλο Γκαγιάρδο): Μπαροβέρο, Μερκάδο, Μαϊντάνα, Μόρι, Βανχιόνι, Σάντσες, Κρανεβίτερ, Πόνσιο (76′ Λούτσο Γκονσάλες), Βιούδες (45′ Μπέρτολο), Μόρα (45′ Πίτι Μαρτίνες), Αλάριο