Με το μυαλό στη Φενέρ, ο ΠΑΟ 83-77 τον Ηλυσιακό

Τα εύκολα… δύσκολα έκανε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Ηλυσιακό, αφού ο διαφαινόμενος.. περίπατος εξελίχθηκε σε… θρίλερ, καθώς στο τεέλος οι πράσινοι και με το μυαλό στη Φενέρ χαλάρωσαν κι έτσι το τελικό σκορ στο ταμπλό έδειξε 83-77.Με τον Ράιτ να ανοίγει το σκορ και τους Μπράμος και Ούκιτς να ευστοχούν σε τρία συνεχόμενα τρίποντα (δύο ο πρώτος και ένα ο δεύτερος) οι πράσινοι προηγήθηκαν με 11-0 στα πρώτα δυόμιση λεπτά της αναμέτρησης.

Στο 5’ ο Μπράμος έφτανε τους 10 πόντους κάνοντας το 17-7, ενώ Παππάς και Φώτσης με τρίποντα έκανα το 24-14 στο 8’. Οι παίκτες του Τζίμη Κουστένη στα δύο τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου μάζεψαν την διαφορά με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να κλείσει με σκορ 26-19.

Το ημίχρονο έκλεισε με τους πράσινους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας στην κατοχή τους διαφορά 11 πόντους, 46-35. Η διάθεση για γρήγορο παιχνίδι ήτα έκδηλη από την πλευρά των παικτών του Παναθηναϊκού με τους πράσινους να προσφέρουν θέαμα και την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται 67-52.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε αδικαιολόγητα και έδωσε… δικαιώματα στον Ηλυσιακό, ο οποίος έφτασε στο -3 (78-75) 1:50 πριν το τέλος. Ο Νίκος Παππάς όμως με προσωπικό τρίποντο έβαλε.. τάξη στο ΟΑΚΑ, 81-75 και λίγο αργότερα ήρθε το τελικό 83-77.

Δεκάλεπτα: 26-19, 46-35, 67-52, 83-77

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 17(4), Φώτσης 11(3), Ούκιτς 10(1), Λάσμε 10, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης, Παππάς 16(3), Γιάνκοβιτς 7(1), Διαμαντάκος, Ματσιούλις, Ράιτ 8.

Ηλυσιακός: Καυκής 5(1), Φακοπουλίδης, Αντωνακάκης 9(1), Χατζής 8, Ζούμπος 7(1), Δορκοφίκης, Βαβάτσικος, Ιωάννου 4, Τζουγκαράκης 12, Μποντζ 12, Πέτροβιτς 6(2), Πινγκραμ 14(1).